W piątkowe popołudnie sala Maksymiliana w Książu wypełniła się gośćmi zaproszonymi na inauguracyjną galę Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Przybyli przedstawiciele władz miejskich, instytucji kultury i fundatorzy.
„Księżna Daisy von Pless i rodzina Hochbergów przed II wojną światową prowadziła rozległą działalność gospodarczą i charytatywną, przyczyniając się do rozwoju Wałbrzycha, aglomeracji wałbrzyskie, a także całego Dolnego i Górnego Śląska.
Pamiętając o ich zasługach, stawiamy przed sobą cel dalszego rozwijania tożsamości regionalnej, wiedzy o historii, kulturze Wałbrzycha i Dolnego Śląska oraz umacniania więzi między Mieszkańcami, Miastem i Regionem” – czytamy w akcie inauguracyjnym fundacji, który uroczyście podpisali prezydent Roman Szełemej, Mateusz Mykytyszyn – prezes fundacji, Sławomir Hunek – w imieniu fundatorów i Maciej Kluss – w imieniu rady programowej.
Uroczystość rozpoczął występ Kwartetu Smyczkowego im. Księżnej Daisy oraz Pejtera, młodego wałbrzyskiego rapera, który wykonał utwór na temat fundacji.
Zarówno prezydent Roman Szełemej jak i wicemarszałek województwa Jerzy Tutaj zadeklarowali wsparcie działalności fundacji, która jest na dobrej drodze do popularyzacji i promocji naszego regionu, dorobku kulturowego oraz walorów historycznych i turystycznych. Również dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie, Maciej Kluss zapewniał, że będzie otwarty na współpracę, zastrzegł jednak, że ze względów formalnych współpraca miedzy muzeami a innymi instytucjami natrafia na szereg przeszkód.
W trakcie gali obejrzeliśmy trzy prezentacje.
Barbara Nowak-Obelinda, kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków opowiedziała o spuściźnie Hochbergów w Wałbrzychu i regionie wałbrzyskim przypominając, że poza Książem, do tego potężnego rodu należało jeszcze wiele innych obiektów, z których wiele istnieje do dzisiaj.
Wiceprezes fundacji, Magdalena Woch, na co dzień pracująca w Centrum Europejskim w Książu skupiła się na działalności charytatywnej Księżnej Daisy, która nie szczędziła sił i środków na pomaganie ubogim, upośledzonym, a w czasie I wojny światowej także rannym żołnierzom.
Trzecia prezentacja dotyczyła gustu Księżnej w sprawach mody. Powstała na ten temat praca magisterska, której autorką jest Marta Dąbrowska z Bielska-Białej. Obejrzeliśmy szereg fotografii prezentujących stroje i biżuterię Księżnej, jej korespondencję z krawcami czy jubilerami oraz rachunki.
Imprezę zakończył występ chóru Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.
Fundacja Księżnej Daisy von Pless, której pomysłodawcami są Mateusz Mykytyszyn i Michał Wyszowski, na rozległe i ambitne plany. Do najbardziej spektakularnych należy urządzenie multimedialnego Muzeum Księżnej Daisy i rodziny Hochbergów przy ulicy Moniuszki 43 oraz organizacja obchodów 2013 roku jako Roku Księżnej Daisy (140 rocznica urodzin i 70 rocznica śmierci).