Czwartek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 7573
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Powódź tysiąclecia – mija kolejna rocznica

Wtorek, 10 lipca 2018, 12:45
Autor: AS
Wałbrzych/REGION: Powódź tysiąclecia – mija kolejna rocznica
Fot. archiwum
Mija 21. rocznica tragicznej w skutkach tzw. powodzi tysiąclecia, do której doszło w lipcu 1997 roku. Przez żywioł na terenie Polski zginęło 56 osób, a szkody sięgnęły blisko 12 mld zł. Około 7000 ludzi pozbawionych zostało dachu nad głową, a ponad 2% kraju całkowicie zalało.

Pierwsze burze nad Wałbrzychem pojawiły się 4 i 5 lipca. Przez kolejne dwa dni wiał bardzo silny wiatr, przez cały czas padał deszcz i co kilka godzin następowało oberwanie chmury. 7 lipca wylała rzeka Bystrzyca, odcinając całkowicie Głuszycę od Wałbrzycha, przez co jakikolwiek przejazd samochodów czy pociągów był bardzo utrudniony, a w niektórych miejscach nawet niemożliwy. Okazało się, że zalało stację Kolejową Kłodzko Główne, ulicami płynęła woda. W niektórych miejscach na jezdni leżały przewrócone drzewa, blokując możliwość przejazdu.

18 i 19 lipca m.in. ul. Wrocławska była zupełnie nieprzejezdna, ze względu na sięgającą krawężników wodę. Noc z 7 na 8 lipca także dla świebodziczan była bardzo ciężka, ze względu na wylaną rzekę Pełcznicę. Zalała dziesiątki domów znajdujących się w dzielnicach Ciernie i Pełcznica. Utonął mężczyzna, którego z kładki porwała woda. Po tym, jak choć w niewielkim stopniu udało się uprzątnąć to, co zostało zniszczone, w nocy z 18 na 19 lipca po raz kolejny Świebodzice zostały zalane, a straty miasta wyniosły blisko 7 mln zł.

Gmina Stare Bogaczowice także nie ma dobrych wspomnień z tego okresu. W lipcu 1997 roku pierwszy raz od ponad 50 lat musiała zmagać się z zalaniem. Właśnie wtedy rozpoczął się ciąg pojawiających się co jakiś czas powodzi. Kolejne miały miejsca w lipcu 1999 roku, w lipcu 2001 roku, 1 września 2002 roku, 19 marca 2005 i 11 lipca 2006. Przez te tragiczne wydarzenia wypracowano bardziej efektywne metody i formy akcji ratowniczych, co miało wpływ na lepsze rezultaty i zmniejszenie kosztów.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group