W filmie zobaczymy poszukiwania prowadzone przez Łukasza Kazka, który od lat odszukuje skarby - sentymentalne pamiątki, fotografie i listy - ukryte kilkadziesiąt lat temu w Górach Sowich. Bohater odnajduje ich właścicieli, którzy powierzają tytułowemu "Powiernikowi" swoje tajemnice.
- To była niezwykła podróż w czasie, wiele razy wracaliśmy w przeszłość - opowiada Łukasz Kazek. - Spełniliśmy marzenia naszych bohaterów, które pozostawały niespełnione od ponad 70 lat - opowiada.
- Kończąc zdjęcia czuliśmy się, jakbyśmy wrócili z dalekiej, niezwykłej podróży - opowiada Mateusz Kudła, reżyser filmu. - Śledząc losy naszych bohaterów przeżywaliśmy wraz z nimi rozmaite emocje, którymi nasiąka nasz film. Jest wzruszenie, ale i nostalgia, jest strach, ale i śmiech - opowiada.
Twórcy filmu odwiedzili m.in. Lipsk, Paderborn i Kleve w Niemczech oraz stolicę Węgier - Budapeszt. W obrazie zobaczymy też między innymi Walim, Wielką Sowę, Nową Rudę, Jedlinę-Zdrój, Jelenią Górę, Jeżów Sudecki, Chełmsko Śląskie i Głuszycę.
Autorem zdjęć jest Łukasz Herod, a operatorem dźwięku Krzysztof Bąk. Za marketing odpowiada Joanna Banachowicz. Obraz reżyseruje Mateusz Kudła, współautor filmu z udziałem Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza pt. „Polański, Horowitz. Czarodzieje z getta".
Poprzednie filmy, nad którymi pracowali wspólnie Łukasz Kazek i Mateusz Kudła, zdobyły szereg nagród. „Ludzie z Klisz" (2017, prod. TVN) przyniosły im Złotego Delfina na Festiwalu Telewizyjnym w Cannes oraz Złotą Plakietkę na Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Chicago, a „Depozytariusz" (2014, prod. TVN) nagrodę za montaż na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Southampton.
Zrealizowanie zdjęć było możliwe dzięki wsparciu mecenasów i partnerów, wśród których znaleźli się: pan Borys Wochna, DagMesko, Gmina Walim, Gmina Miejska Nowa Ruda, Sztolnie Walimskie, Zamek Grodno, Włodarz, MovieGate, TimeGates, Projekt Arado, Pałac i Hotel Jedlinka, Sowia Grapa, Hotel Maria Antonina i Orange Polska, a także prawie 300 darczyńców z kraju i zza granicy, którzy wsparli produkcję poprzez stronę WspieramPowiernika.pl.
- Dzięki wsparciu udało nam się wygrać z czasem i ocalić wiele nieopowiedzianych do dziś, często bardzo zagmatwanych, ludzkich historii - opowiada Łukasz Kazek.
- W każdym kraju spotkaliśmy wielu życzliwych ludzi, którzy w nieoczekiwanych momentach pomagali nam przy produkcji - dodaje Mateusz Kudła.
Kolejnym etapem pracy nad filmem jest postprodukcja - montaż, koloryzacja, udźwiękowienie, a także tłumaczenia - ponieważ twórcy chcą wysłać obraz na międzynarodowe festiwale filmowe. Producentem wykonawczym filmu jest wytwórnia KRK FILM.