- W okresie wakacyjnym mniej ludzi oddaje krew, przez co dotkliwiej odczuwany jest brak krwi w szpitalach – tłumaczy Teresa Kamińska, specjalista ds. krwiodawstwa w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. - Dlatego tak ważne są informacje w zachęcające do dzielenia się z potrzebującymi krwią, lekiem, którego źródłem jest wyłącznie zdrowy człowiek.
Aby tego dokonać, naprawdę nie trzeba wiele. Należy stawić się rano w Centrum Krwiodawstwa, lub na jednej z jego licznych akcji, zabrać ze sobą dowód tożsamości z aktualnym zdjęciem,c nr PESEL i być po lekkim śniadaniu. Cała procedura trwa krótko, a w zamian poza osobistą satysfakcją możemy liczyć również na bieżącą kontrolę stanu swojego zdrowia – ogólne badanie lekarskie i aktualne wyniki badań laboratoryjnych.
- Zwracamy koszty dojazdu - wyjaśnia Teresa Kamieńska. - Oddający krew otrzymuje się także ekwiwalent kaloryczny tj. 8 czekolad oraz zaświadczenie do zakładu pracy lub uczelni celem usprawiedliwienia nieobecności.
Pamiętajmy, że oddając krew, pomagamy nie tylko innym, ale sobie samym też. Mimo ogromnego postępu medycznego, krew jest nadal lekiem niezastąpionym, przydatnym w bardzo wielu wypadkach. Nie zapominajmy, że my również możemy jej kiedyś potrzebować dla siebie lub bliskich. Dlatego oprócz normalnego poboru w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Bolesława Chrobrego 31 w Wałbrzychu, w bieżącym miesiącu krew będzie można oddać także w trakcie siedmiu akcji wyjazdowych :
11 sierpnia - Stronie Śląskie, Przychodnia przy ul. Hutniczej 2
13 sierpnia – Wałbrzych, Biblioteka pod Atlantami (współorganizator fundacja Votum z Wrocławia)
18 sierpnia - Duszniki-Zdrój, Urząd Miejski
19 sierpnia – Szczytna, Miejski Dom Kultury
20 sierpnia – Dzierżoniów, przed marketem TESCO w ambulansie KREWNIAKÓW
21 sierpnia - Szczawno-Zdrój, przed marketem TESCO w ambulansie KREWNIAKÓW
31 sierpnia –Wałbrzych, Urząd Miejski - akcja organizowana przez Prezydenta Kruczkowskiego dla urzędników i nie tylko.