Zamek został zbudowany przez księcia świdnicko – jaworskiego Bolka I Surowego na przełomie XIII i XIV wieku, a rozbudowany przez Bolka II Małego w drugiej połowie XIV wieku. Zamek wzniesiono z kamienia, na planie czworoboku. Dostępu broniła fosa od południowego wschodu. Upadek zamku nastąpił w okresie wojny trzydziestoletniej. W 1634 roku został on spalony i od tego czasu popadał w ruinę. Książ od zawsze był jednym z największych i najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska.
W tym roku zaś obchodzimy pięćsetną rocznicę panowania w Książu i jego kupienia przez rodzinę niemieckich Hochbergów. Dokładnie pięćset lat temu, w roku 1509 pierwszy Hochberg pojawił się w zamku i rozpoczął panowanie swojego rodu. Problemy pojawiły się dopiero w latach dwudziestych naszego stulecia. Prace konserwatorskie podjęte w 1927 roku pod kierunkiem architekta Waltera Brehmera z pewnością przyczyniły się do utrzymania zamku w dobrym stanie. Zrekonstruowano wówczas część wieży i zewnętrzną bramę. Niestety, wojna 1939 roku zniszczyła zamek.
Po wojnie Książ odbudowano, a w tym roku, w pięćsetną rocznicę panowania Hochbergów do zamku powrócił Bolko Von Hochberg, syn księżnej Daisy.
- Gdy patrzę na to jak wygląda zamek, czuję ogromną satysfakcję. Pomimo upływu lat prezentuje się on naprawdę okazale – mówił wnuk Księżnej Daisy. W zamku otwarta została też wystawa „Hochbergowie w Zamku Książ”, poświęconej byłym właścicielom zamku.