Msze św. odprawiane były początkowo w tymczasowej kaplicy. Jednocześnie trwała budowa świątyni. Jej konsekracja odbyła się 29 czerwca 1999 r., w dniu święta patronów parafii. - Ten podjęty wówczas przez nas wszystkich trud budowy kościoła wart był zachodu – mówi pierwszy duszpasterz tutejszej parafii, ks. prałat Piotr Śliwka, który rozpoczął pełnienie obowiązków proboszcza w 1994 roku. – To była też budowa parafii i wspólnoty. Muszę przyznać, że ludzie chętnie pomagali. Kiedy górale pracowali przy budowie więźby dziwili się, że tak dużo ludzi bezinteresownie przychodzi pomagać. Dzięki tej pomocy postawiliśmy kościół w ciągu 4 lat. Od podstaw do konsekracji. I tylko z ofiar miejscowych ludzi. Już sam ten fakt był wyczynem.
Ta siedmiotysięczna wielkomiejska parafia charakteryzuje się wielką anonimowością. Dotarcie do wiernych wymaga wiele wysiłku i otwartości kapłanów. Potwierdza to obecny proboszcz ks. prałat Ryszard Szkoła, który jest tu od czerwca 2007 roku.
– Patrząc na rzeczywistość trudów i kłopotów mojego poprzednika, zdawałem sobie sprawę, że nie będzie łatwo – mówi ks. Szkoła. – Dodatkowo ci ludzie, którzy tu mieszkają stanowią konglomerat przeróżnych kultur. Nie mają wspólnych tradycji i więzów. Ale przez Kościół te więzy się tworzą. Pierwszym wspólnym i wspaniałym dziełem tych ludzi jest właśnie ten kościół.
Tworzenie nieanonimowej wspólnoty parafialnej to teraz jeden z głównych celów duszpasterzy. Dlatego z okazji jubileuszu kościoła, od kilku miesięcy wraz z wiernymi przygotowywali integracyjny festyn parafialny. Niestety, deszcz pokrzyżował częściowo plany. Święta parafialnego jednak nie odwołano, a przesunięto na kolejną niedzielę.
O tym, że kulturotwórcza i społeczna rola parafii jest bardzo ceniona, świadczy obecność podczas uroczystości odpustowych licznego grona gości związanych z Wałbrzychem. Obecni byli m.in. prezydent miasta Piotr Kruczkowski wraz z zastępcą, przewodnicząca rady miejskiej Agnieszka Kołacz–Leszczyńska i senator ziemi wałbrzyskiej Roman Ludwiczuk.
Miłym akcentem było też wręczenie Piotrom z okazji imienin, kwiatów. Otrzymali je m.in. pierwszy proboszcz parafii i prezydent Wałbrzycha.