W czasie II wojny światowej w Kolcach istniał jeden z hitlerowskich podobozów pracy – Dörnhau. Wchodził w skład tzw. Arbeitslager Riese (AL Riese), czyli sieci 13 obozów i szpitala obozowego zlokalizowanych na terenie Gór Sowich. Do Dörnhau przywożono jeńców wojennych i więźniów, m.in. z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen i z Oświęcimia. Byli to głównie Żydzi pochodzący z wielu państw europejskich. W ramach przedsięwzięcia prowadzonego przez nazistów pod kryptonimem „Riese” (niem. „Olbrzym”) więźniowie budowali drogi, linie kolejowe, mosty, kanalizację, obiekty naziemne, ale przede wszystkim drążyli sztolnie. Katorżnicza praca i ciężkie warunki bytowe były powodem dużej śmiertelności więźniów, których chowano w masowych grobach.
Po wojnie cmentarz w Kolcach, na którym pochowano ok. 2 tys. osób, został uporządkowany. Znajduje się na nim 25 mogił zbiorowych i kilka grobów indywidualnych. W jego centralnym punkcie znajduje się kamienny pomnik z tablicą, na której wyryte zostały słowa: „Ludzie ludziom zgotowali ten los – ofiarom faszyzmu - mieszkańcy Głuszycy, wrzesień 1975 rok”. Cmentarz Ofiar Faszyzmu wchodzi w skład szlaku martyrologii i prowadzi m.in. do Podziemnego Miasta Osówka.
Za uporządkowanie Cmentarza Ofiar Faszyzmu przed dniem Wszystkich Świętych składamy podziękowania uczniom z Niepublicznej Szkoły Fundacji Jawor.