Ogródek został utworzony w obrębie cienia gałęzi wielkiej śliwy, która dla dzieci była miejscem szczególnym ze względu na schronienie przed promieniami słońca. Po przeobrażeniu terenu, młodzież szkolna będzie w tym miejscu także kształtować, rozwijać oraz uczyć się poznawania świata za pomocą zmysłów.
Stworzone do tego celu punkty edukacyjne, ukierunkowane są na poszczególne zmysły. Dzięki czemu znajdziemy tu miejsce gdzie można dotknąć przykładowe przedmioty z życia codziennego, aby poznać ich fakturę. Jest ścieżka zdrowia, której różnorodne podłoże pozwala przeżywać nowe doznania, korzystając z receptorów umieszczonych na stopach. W części zielonej zasadzono rośliny o specyficznym smaku i zapachu, dzięki którym uczniowie mogą rozwijać, nie tylko wyobraźnię, ale także uczyć się pielęgnacji, poczucia obowiązku.
Dzięki innowacyjności pomysłu nauczyciele są w stanie przygotować dla uczniów bardzo ciekawą lekcję edukacyjną w terenie. Podczas takich zajęć oprócz poznawania zmysłów gier i zabaw, dzieci mogą pograć w gry znane nam wszystkim z wersji stolikowej. Wszystkie rekwizyty do gier zostały przygotowane własnoręcznie, a sama zabawa jest dużo ciekawsza niż w tradycyjnym wydaniu.