Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3144
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: O wodzie i śmieciach w SM „Górnik”

Czwartek, 4 lipca 2013, 10:59
Aktualizacja: 16:51
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: O wodzie i śmieciach w SM „Górnik”
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” na Piaskowej Górze odbyła się konferencja prasowa, podczas której poruszone zostały takie tematy jak rewolucja śmieciowa i zmiana sposobu przygotowania ciepłej wody użytkowej. W ramach spotkania wręczono również nagrody laureatom konkursu fotograficznego „Szukamy wiosny”.

Konferencja rozpoczęła się od wręczenia nagród laureatom konkursu fotograficznego. Ideą konkursu było poszukiwanie wiosny na osiedlach i na ulicach. Do konkursu można było zgłosić zdjęcia wiosennych gałązek, pierwszej trawy, kwiatów, czy dzieci w rozpiętych kurtkach na placach zabaw. Organizatorom zależało, aby na zdjęciach było widać, że to domy czy ulice spółdzielców SM „Górnik”. Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik jako główną nagrodę ufundowała aparat fotograficzny dla autora najciekawszego zdjęcia. Nagrodzone drobnymi upominkami zostały także dwie kolejne osoby. Więcej o szczegółach konkursu i nagrodzonych pracach można dowiedzieć się na stronie internetowej SM „Górnik”.

Po rozdaniu nagród konkursowych przyszedł czas na rozmowę o rewolucji śmieciowej i o zmianie sposobu przygotowania ciepłej wody użytkowej.

-Rewolucja śmieciowa zaskoczyła nas wszystkich. Została wprowadzona szybką ustawą. W ustawie zostaliśmy zapisani jako pośrednicy. Do tej pory to my odpowiadaliśmy za wywóz nieczystości. W tej chwili będzie robiła to Gmina. Gmina za to odpowiada. Jako pośrednicy bardzo źle na tym wychodzimy. Wygląda to tak, że cokolwiek będzie się działo, będzie nie posprzątane, będzie brudno to wszyscy będą winić o to Spółdzielnię, bo do tej pory Spółdzielnia wywoziła nieczystości, natomiast w tej chwili odpowiada za to Miasto. Jeżeli ktoś będzie składał nam skargę, to my jako pośrednicy będziemy dzwonić do Gminy i przekazywać informację o problemach– powiedział Prezes Zarządu SM „Górnik” Krzysztof Pączka.

W sprawie kosztów i opłat ustanowionych przez Gminę za wywóz nieczystości Krzysztof Pączka powiedział:

- Jeżeli chodzi o koszty, to w tej chwili jest to 12 złotych za odpady segregowane i 20 złotych za odpady niesegregowane. W momencie składania deklaracji przeliczyliśmy nasze koszty w przeliczeniu na ilość osób zamieszkałych na Piaskowej Górze. Wyniosły one 7 złotych od osoby. Proszę więc zobaczyć jaka to będzie podwyżka. Do tej pory mieliśmy odpady niesegregowane. W momencie kiedy śmieci będą segregowane powinny być tańsze a one są droższe.

W sprawie śmieci Ustawa i uchwały Gminy mówią, że każdy ma prawo w każdym momencie złożyć deklarację korygującą do swojego oświadczenia. Spółdzielnia będzie musiała składać takie deklaracje do Urzędu Gminy. Do chwili obecnej Spółdzielnia już trzykrotnie musiała korygować deklaracje, dlatego że mieszkańcy często zmieniają swoje decyzje i podają każdorazowo inną ilość zamieszkujących dany lokal osób. Jest to ogrom dodatkowej pracy i dodatkowy problem dla Spółdzielni. SM „Górnik” pomimo dodatkowych obowiązków wynikających chociażby z potrzeby wypełniania i korygowania deklaracji nie planuje zwiększenia zatrudnienia. Do tej pory boksy śmietnikowe były zamykane. Według nowej Ustawy mają one pozostawać otwarte. Władze Spółdzielni mają nadzieję, że nie spowoduje to dodatkowego napływu śmieci z innych rejonów i podrzucania śmieci niesegregowanych. Nie wiadomo jeszcze kto i w jaki sposób będzie sprawdzał, czy segregacja śmieci odbywa się zgodnie z zasadami, jednak wszelkie obowiązki związane z odbiorem i segregacją nieczystości jest zadaniem własnym Gminy.

Kolejną sprawą jaka została poruszona podczas konferencji była zmiana sposobu przygotowania ciepłej wody użytkowej. W chwili obecnej w blokach na Piaskowej Górze trwają prace nad zmianą instalacji wodnej na centralną, co wiąże się z likwidacją junkersów. O szczegółach tego projektu opowiadał Wiceprezes Zarządu SM „Górnik” - Zbigniew Pankiewicz.

-W momencie kiedy powstawały budynki Spółdzielni dopuszczalne były tak zwane kominy zbiorcze – do jednego komina odprowadzającego spaliny z junkersów było podłączonych kilka mieszkań. Na dzień dzisiejszy przepisy prawa nie dopuszczają takiego rozwiązania. Natomiast budynki te nadal funkcjonują, przez okres ich użytkowania stan kominów wentylacyjnych uległ pogorszeniu i stwarzają zagrożenie możliwością zatrucia dla lokatorów. Dodatkowym elementem jest stolarka okienna, która kiedyś była drewniana, nieszczelna a więc przepływ powietrza był bardzo duży. W momencie kiedy zaczęto wprowadzać szczelną stolarkę plastikową i nowoczesną drewnianą stało się to problemem. Co jakiś czas odnotowujemy w mieszkaniach zatrucia tlenkiem węgla lub spalinami. W związku z tym powstał pomysł, żeby na całej Piaskowej Górze dokonać zmiany systemu podgrzewania ciepłej wody na system centralny. – powiedział Zbigniew Pankiewicz.

Zmiana systemu podgrzewania wody wiąże się z pewnymi przebudowaniami w lokalach i jest do tego niezbędna zgoda wszystkich lokatorów, ponieważ nie da się zastosować tego systemu wybiórczo, może on funkcjonować tylko wtedy, gdy wszystkie lokale są nim objęte. Pierwsze tego typu rozwiązania funkcjonują już na Piaskowej Górze w 6 budynkach na ulicy Makuszyńskiego gdzie podłączone są dwa budynki, Malczewskiego, Norwida, Nałkowskiej i Długiej. Do zmiany przygotowywane są kolejne budynki. Podczas modernizacji sieci mają zostać zdjęte podgrzewacze i zlikwidowane zasilające je instalacje gazowe. Zamurowane zostaną także otwory w kominach spalinowych. We wszystkich lokalach mają zostać zamontowane nowe przyłącza instancji ciepłej wody użytkowej z nowych pionów umieszczonych w nieczynnych kominach spalinowych. Koszty założenia nowej instalacji pokrywane są z funduszu remontowego Spółdzielni. Opłaty za korzystanie z systemu są niższe niż w przypadku indywidualnych opłat za gaz i utrzymanie piecyka przepływowego. W chwili obecnej stawka za metr sześcienny podgrzanej wody wynosi 12,90 zł. W przypadku nowego systemu jest też duża oszczędność wody, ponieważ nie jest potrzebny duży przepływ do uruchomienia junkersa. Władze Spółdzielni zachęcają wszystkich lokatorów do wyrażenia zgody na przejście na nowy system podgrzewania wody, ponieważ jest on nowocześniejszy, tańszy a jego użytkowanie nie niesie za sobą żadnego ryzyka, co jest niezwykle ważne, ponieważ od roku 2006 już 20 osób zostało poszkodowanych na skutek zakłóceń w wentylacji.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group