- Dla nas ta sytuacja jest bardzo istotna. Otrzymaliśmy skany oryginałów dokumentów związanych z Zamkiem Grodno z początku XX wieku, dzięki współpracy z Miesięcznikiem "Odkrywca", dzięki współpracy z obecnym tu panem Łukaszem Orlickim, przedstawicielem grupy eksploracyjnej Miesięcznika "Odkrywca". Całkowicie niekomercyjnej współpracy, co chciałbym podkreślić. Dokumenty, które tu mamy wydrukowane stanowią dla nas cenne źródło informacji na temat zamku - powiedział Paweł Brzozowski - dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.
Wśród przekazanych skanów dokumentów dotyczących Zamku Grodno są przedwojenne zdjęcia, plany, mapy, notatki i wycinki prasowe, które ukazują historię zamku na początku XX wieku. Materiały zostały odnalezione w niemieckim archiwum przez pracowników miesięcznika "Odkrywca" i współpracujących z nimi przedstawicieli niemieckiego pisma "Relikte der Geschichte".
- W zeszłym roku prowadziliśmy tu dwuetapowe badania archeologiczne, które będziemy kontynuować w tym roku. Dokonaliśmy tu kilku odkryć. Ale odkryć również dokonuje się w archiwum. Udało nam się przeszukać zbiory archiwum byłego Towarzystwa na Rzecz Zachowania Niemieckich Zamków, znajdującego się w Niemczech. Dzięki pomocy i współpracy z naszym partnerem - Miesięcznikiem "Relikte der Geschichte" udało się przeprowadzić kwerendę i odnaleźć w zbiorach tego instytutu te dokumenty. Jest to ciekawy zbiór o którym nikt w Polsce nie miał pojęcia, został zapomniany - powiedział Łukasz Orlicki z Miesięcznika "Odkrywca".
Oryginały dokumentów znajdują się w archiwum, natomiast skany i kopie dokumentów można oglądać na specjalnie w tym celu zorganizowanej wystawie "Zamek Grodno - nieznane oblicze", podczas zwiedzania obiektu. Dokumenty zostaną przetłumaczone na język polski.