To samorządy szczebla podstawowego są bowiem odpowiedzialne za większość zdecentralizowanych funduszy, one mają także największą swobodę prowadzenia stosunkowo samodzielnych polityk rozwojowych (swoboda ta jest większa niż w powiatach i województwach).
Opieramy się na najnowszych dostępnych danych, przede wszystkim pochodzących z GUS, ale także ze sprawozdań budżetowych samorządów, a także z kilku innych źródeł.
Końcowy wskaźnik sukcesu jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do:
– sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej),
– sukcesu ekonomicznego (wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej),
– sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej),
– sukcesu społecznego (który uwzględnia szeroko rozumiane polityki społeczne, np. wyniki edukacyjne, ale także polityki związane z ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym).
W kategorii miast na prawach powiatu Wałbrzych zajął bardzo odległe 45. miejsce na 48. sklasyfikowanych miast. W kategorii sukces finansowy Wałbrzych zajął 32. miejsce. Jeszcze gorzej Wałbrzych oceniono w kategorii sukces ekonomiczny, bo tu sklasyfikowano nas na 37. pozycji. W kategorii sukces infrastrukturalny jest jeszcze gorzej, bo to odległa 42. pozycja, a w kategorii sukces społeczny zajęliśmy dopiero 46. miejsce na 48 ocenianych miast na prawach powiatu.