- Jest zdecydowanie mniej osób niż w latach poprzednich – mówi z przekonaniem pani Leokadia, która zbierała pieniądze za przejazd drezynami – spalinową 2 zł, ręczną za symboliczną złotówkę. – To naprawdę niska cena, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę to, że organizatorzy musieli przygotować teren, wykosić ten teren, a paliwo do drezyn także kosztuje – wyjaśnia.
Faktycznie. Ceny za przejazd nie stanowiły dla nikogo problemu, a wręcz przeciwnie. Każdy chętnie płacił, by móc spróbować swoich sił na torach lub podziwiać widoki, sunąc po wyznaczonej trasie.
Jednak jak twierdzą organizatorzy, główną przyczyną niskiej frekwencji była informacja jakoby wstęp na teren imprezy miał być płatny.
- Przez 8 lat nigdy nie pobierano opłaty! A tu nagle ktoś podał taką informację. W mediach ukazały się artykuły, ludzie przeczytali i nie przyszli. Kto zapłaci, zwłaszcza, jeśli wybierze tu się całą rodziną? - pytają oburzeni organizatorzy.
Gmina wydrukowała plakaty i rozesłała informacje. Wójt gminy Walim, Adam Hausman, stara się wyjaśnić, skąd tak niska frekwencja podczas mistrzostw.
– To było nieporozumienie – tłumaczy. – Zostało to w miarę wcześnie odwołane. Pojawiły się wprawdzie jakieś artykuły, ale mam nadzieję, że nie miały one większego wpływu na frekwencję. Mistrzostwa nigdy wcześniej nie były biletowane i nigdy nie będą – zapewnia i dodaje, że przy takim upale nie ma się co dziwić, że wiele osób nie skorzystało z możliwości wystartowania w zawodach, bo pogoda choć piękna, dla osób ze schorzeniami, może być wyjątkowo uciążliwa.