„Wyszła za mąż za Jana Henryka XV, księcia von Pless, kiedy była ciągle dziewczynką w wieku szkolnym; pozostała nią przez całe swoje życie. (…) Miała na świecie tylko jednego wroga – samotność, która ją w końcu pokonała”.
Tak pisał na łamach The Spectacora z 22 lipca 1943 roku angielski dyplomata i pisarz Harold Nicolson. Fascynacji księżną, a właściwie tym, co przekazała potomnym, nie kryła również jedna z najwybitniejszych światowych pisarek, sama Virginia Woolf, która w liście do Vity Sackville-West z 24 maja 1931 roku nadmienia: „Zmarnowałam cztery dni, kiedy powinnam była pisać, a spędziłam je czytając księżną Daisy von Pless, rozważając na temat jej prawdziwego charakteru i życia (…) nie mogę nic na to poradzić, że Ją lubię (…) „siedem dni jestem spóźniona…czy może to znaczyć Dziecko?“ – wydaje mi się najwyższym przymiotem człowieczeństwa…”
Tłumaczką słów Daisy na język polski jest pisarka i historyczka sztuki Barbara Borkowy. Na książkę składają się nieznane polskim czytelnikom pamiętniki księżnej z lat 1895-1914. Ich wyboru dokonała sama Daisy, a książka ukazała się drukiem w 1931 roku w Wielkiej Brytanii. Doczekała się kilku wydań amerykańskich. W Polsce wydawcą jest spółka Zamek Książ w Wałbrzychu.
- Wypełniony dziś tłumami zachwyconych turystów Zamek Książ, opisany został w tej książce jako najprawdziwszy dom rodzinny. Przekazujemy w Państwa ręce ten tom, wierząc, że historia księżnej Daisy von Pless i jej czasów na Książu będzie nie tylko wyśmienitą lekturą, ale także pamiątką i przewodnikiem po magicznym miejscu, jakim jest zamek – mówi Krzysztof Urbański, prezes spółki Zamek Książ w Wałbrzychu.
Za stronę merytoryczną wydawnictwa (redakcja, ikonografia) odpowiadała Fundacja Księżnej Daisy von Pless.
- Przekazane w słowie pisanym, intymne myśli księżnej Daisy von Pless i świadectwo jej codziennego życia na dolnośląskiej ziemi, trafiają w końcu do polskiego czytelnika. Bardzo się cieszymy, że to naszej Fundacji powierzono przygotowanie do druku tej wyjątkowej książki. Z przyjemnością prezentujemy prywatne dzienniki najsłynniejszej w historii mieszkanki ziemi wałbrzyskiej i wierzymy, że oczarują Państwa tak jak nas i wielu przed nami w świecie anglosaskim. Publikacja ta stanowi zwieńczenie roku 2013, obchodzonego na Dolnym Śląsku jako Rok Księżnej Daisy von Pless – mówi Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.
- To, że księżna Daisy, będąc naocznym świadkiem tamtych czasów, pozostawiła nam ich bogatą dokumentację, jest chyba największą po niej spuścizną – wyjaśnia Barbara Borkowy, tłumaczka pamiętników księżnej Daisy.
Autorka przekładu weźmie udział w cyklu spotkań promocyjnych, których harmonogram prezentujemy poniżej. Podczas spotkań będzie można kupić pamiętniki. Już od czwartku będą one także w ciągłej sprzedaży w Zamku Książ. Niebawem ruszy też sprzedaż internetowa.
- Premiera pamiętników Daisy będzie miała miejsce w czwartek 5 grudnia o godzinie 12:00 podczas konferencji prasowej w Sali Maksymiliana w Zamku Książ. Książka będzie w sprzedaży od czwartku 5 grudnia, od pierwszego spotkania z czytelnikami w Książu przez całe targi bożonarodzeniowe, które odbywają się w zamku w najbliższy weekend. Serdecznie Państwa zapraszam – dodaje prezes spółki Zamek Książ w Wałbrzychu, Krzysztof Urbański.
Terminy spotkań promocyjnych:
czwartek (05.12) 12:00 - konferencja prasowa - premiera dla mediów
czwartek (05.12) 17:00 Sala Maksymiliana - Książ - PREMIERA KSIĄŻKI - pierwsze potkanie z czytelnikami - pierwsza sprzedaż książki - ul. Piastów Śląskich 1, Wałbrzych
piątek (06.12) godzina 16:00 - Dom Zdrojowy nr 1 („Grand Hotel”) ul. Kolejowa 4,Szczawno Zdrój
sobota (07.12) godzina 12:00 - Biblioteka- Miejskie Centrum Kultury, Plac Odrodzenia 4 („duży rynek”) - Boguszów-Gorce
niedziela (08.12) godzina 14:00 - Zamek Książ (trzecie piętro) - w ramach targów bożonarodzeniowych w Książu
poniedziałek (09.12) godzina - 17:00 Biblioteka pod Atlantami, Rynek, Wałbrzych.