Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3111
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Nie wszystkim jest źle w deszczu

Czwartek, 3 czerwca 2010, 20:29
Aktualizacja: Piątek, 4 czerwca 2010, 8:33
Autor: Sven
Wałbrzych/REGION: Nie wszystkim jest źle w deszczu
Salamandry plamiste w taką pogodę nie mają problemów ze znalezieniem pokarmu
Fot. Krzysztof Żarkowski
Długi weekend, a pogoda paskudna. Nie jeden wypoczynkowy czy grillowy plan legł w gruzach. No i, co najgorsze, zagrożenie powodzią albo co najmniej podtopieniami.

Ale są stworzenia, którym taka pogoda sprzyja. Należą do nich salamandry plamiste. Nazwa tego niewielkiego płaza pochodzi najprawdopodobniej z języka perskiego i dosłownie oznacza - „żyjąca w ogniu”. Idąc dalej, należałoby przytoczyć „relacje”, których autorzy widzieli salamandry wyskakujące z ognia. Co więcej, miałyby one żyć tak długo, jak długo płonie ogień, z którego wyskoczyły.

Tymczasem lubiąca słotę salamandra, żyje w wilgotnych lasach na pogórzu oraz w reglu dolnym – lasach mieszanych poniżej 1250 m n.p.m. Poza momentem wydawania na świat potomstwa salamandry unikają wody. Można powiedzieć, jak ognia. Bardzo słabo pływają. Po prostu woda w dużych ilościach nie jest ich żywiołem. Stąd też w czasie ulewnych deszczów, gdy woda gwałtownie spływa zboczami, giną w rwących górskich potokach.

Salamandry, jak większość stworzeń, którym życie miłe, unikają człowieka. Za dnia ukrywają się w ziemnych norach czy kępach roślin. Są drapieżnikami. Polują od zmierzchu, gdy pojawia się rosa. Żywią się dżdżownicami, ślimakami, larwami owadów, rzadziej pająkami lub dorosłymi owadami. Żyją średnio około dziesięciu lat, z czego pierwszych kilka miesięcy w postaci pływających w wodzie larw. Potem wychodzą na ląd, a pełną dojrzałość osiągają w wieku czterech lat.

W najbliższych okolicach Wałbrzycha można je spotkać koło Jedliny-Zdroju. Mają tam swoje, niestety wciąż kurczące się, siedliska. Są pod ścisłą ochroną. Dlatego nie należy ich łapać ani zabijać. Jak wszystko, co stworzyła natura, salamandry pełnią określoną rolę w środowisku, w którym żyją. Nie są niebezpieczne, ale w odruchu obronnym wydzielają trującą substancję, po zetknięciu z którą możliwe są dolegliwości zdrowotne.

Na zdjęciach, wykonanych podczas czwartkowej mżawki, prezentują się właśnie salamandry spod Jedliny.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group