Może brzmieć to trochę śmiesznie, bo z cenzurą nie mamy do czynienia od dłuższego czasu, ale Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało pewną niespodziankę. Na czym ona ma polegać? Otóż teraz nie każda gazeta będzie dostępna w murach sądowych.
Resort kierowany przez Zbigniewa Ziobrę i Patryka Jakiego ma w planach wprowadzić w życie katalog tytułów prasowych dostępnych dla pracowników sądów w Polsce. Wśród tych, które mają być dostępne, są m.in. „wSieci” oraz „Nasz Dziennik”. Sędziowie nie poczytają już sobie „Gazety Wyborczej” czy „Newsweeka” lub „Polityki”.
Patryk Jaki, który w rządzie Beaty Szydło, pełni funkcję Wiceministra Sprawiedliwości, wysłał do sądów listę tytułów, które można prenumerować. Na takiej liście znalazło się 146 tytułów. 140 z nich stanowią pozycje specjalistyczne i prawnicze. Sześć pozostałych to prasa ogólnotematyczna. Na liście znalazły się: „Nasz Dziennik", „Rzeczpospolita", „Dziennik Gazeta Prawna", wybrany dziennik regionalny, „wSieci" oraz „Do Rzeczy".
- W kwestii doboru tytułów kierowałem się pluralizmem. Skoro przez ostatnie 10 lat preferowane były tytuły takie jak „Wyborcza", to teraz czas na inną prasę - argumentuje Jaki w rozmowie z serwisem wyborcza.pl i dodaje: - Lista tytułów prasowych nie jest żadną nowością, ona funkcjonowała zawsze.