W przyszłym tygodniu wejdzie w życie zarządzenie prezydenta Romana Szełemeja, którego celem jest stworzenie możliwości uwolnienia się od zaległości czynszowych przez najemców mieszkań należących do Gminy.
W ramach programu pod nazwą „Zlikwiduj swój dług” będzie można pozbyć się aż 75 % zadłużenia z tytułu należności czynszowych, odszkodowań za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego oraz odsetek ustawowych. Aby to było możliwe, wykonać trzeba następujące czynności:
1. Złożyć wniosek w nieprzekraczalnym terminie do 31 marca 2012 roku.
2. Najpóźniej do 31 marca 2012 roku spłacić 25 % zadłużenia.
3. Uregulować ewentualne zaległości powstałe po 1 stycznia 2012 roku.
4. Terminowo płacić czynsz przez 12 miesięcy.
Są to warunki, które muszą być bezwzględnie spełnione, by reszta zadłużenia została anulowana. Jest jeszcze jeden warunek, o którym nie wolno zapomnieć. Po złożeniu wniosku i spłaceniu 25 % długu, wnioskodawca będzie jeszcze musiał poczekać na ocenę przez komisję złożoną z przedstawicieli MOPS-u i MZB, która może wniosek odrzucić, jeżeli uzna, że wnioskodawca mógł płacić czynsz, ale uchylał się od tego obowiązku. W takiej sytuacji wpłacone pieniądze pójdą na poczet zaległości, ale anulowania długu nie będzie. Każdy wniosek rozpatrywany będzie indywidualnie, a ostateczna decyzja należy do prezydenta.
- Problem zadłużenia z tytułu niepłacenia czynszu za mieszkanie ma charakter ogólnopolski. W Wałbrzychu ma on może większy wymiar niż w innych miastach. W naszym mieście zadłużenie wynosi 80 milionów złotych. Do tego dochodzi 50 milionów odsetek, co daje sto trzydzieści milionów złotych. Często jest to zadłużenie wirtualne, bo wieloletnie próby jego egzekucji nie dały żadnych rezultatów. Obecnie w Wałbrzychu jest 12 856 lokali mieszkalnych w zasobie gminnym. Z tego ponad 6 700 lokali ma zadłużenie czynszowe w wysokości co najmniej 2 000 złotych. To jest ponad 50 %. Można przeprowadzić taką symulację, że jeżeli z programu skorzysta 10% zadłużonych, będą to osoby mające w sumie 13 milionów złotych zaległości. Zapłacą 25 % co daje ponad 3 miliony złotych. Jeżeli te osoby będą płacić czynsz przez rok, da to kwotę 2 milionów złotych (ogólna kwota czynszów rocznych za mieszkania gminne to 40 milionów, wpływa połowa, czyli 20 milionów, z tego 10 % to 2 miliony – red). Razem wyjdzie 5 milionów złotych. Proszę pamiętać, że to tylko optymistyczna symulacja – tłumaczył zawiłości finansowe prezes MZB Marek Małecki.