Turniej Wiedzy „Pierwsza Pomoc” to największe tego typu wydarzenie na Dolnym Śląsku. Co roku biorą w nim udział przedstawiciele ok. 50 szkół gimnazjalnych i średnich. O randze imprezy świadczy fakt, że patronat merytoryczny sprawuje jeden z najlepszych specjalistów medycyny ratunkowej w Polsce – prof. dr hab. Juliusz Jakubaszko, który jest prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Ratunkowej.
W Turnieju biorą udział czteroosobowe drużyny składające się z uczniów danych szkół. Rywalizują one w dwóch kategoriach: gimnazjów i szkół średnich. W pierwszej części rywalizacji młodzież rozwiązuje test sprawdzający teoretyczną znajomość zagadnień pierwszej pomocy. W drugiej uczestnicy muszą zmierzyć się z praktycznym zadaniem, np. wykonaniem resuscytacji krążeniowo – oddechowej (przywracaniu akcji serca i oddychania). Co ważne w komisji konkursowej zasiadają praktycy – ratownicy pogotowia ratunkowego.
W przerwie pomiędzy częścią teoretyczną, a praktyczną przeprowadzony zostanie pokaz ratownictwa medycznego.
Do 7 czerwca trwa rejestracja chętnych drużyn. Aby wziąć udział wystarczy wypełnić krótki formularz (dostępny na stronie www.turniejpierwszapomoc.pl ) i wysłać go e-mailem (info@turniejpierwszapomoc.pl) lub faksem (74 872 53 08).
Po raz pierwszy Turniej został zorganizowany w 2003 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Nowej Rudzie. Jego pomysłodawczynią jest Ewa Jazienicka Golak. Obecnie organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej. Patronat honorowy w tym roku objęli m.in. Jacek Protasiewicz (europoseł), Jakub Szulc (poseł na Sejm RP), Jerzy Pokój – (przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego), Rafał Jurkowlaniec (marszałek Województwa Dolnośląskiego), Tomasz Kiliński (Burmistrz Nowej Rudy) oraz dr Roman Szełemej (Prezydent Wałbrzycha).
Słowo od Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego XI Turnieju Wiedzy Pierwsza Pomoc:
„Jeżeli od dziecka będziemy regularnie wpajać młodym ludziom zasady udzielania pomocy ofiarom nagłych zdarzeń losowych, to przeszkolone dziecko w razie potrzeby takiej pomocy udzieli.
Decydujące dla życia człowieka jest najczęściej pierwsze 10-15 minut po wypadku (zanim przyjedzie karetka pogotowia ratunkowego), należy wtedy z determinacją udzielać pomocy poszkodowanemu człowiekowi według wyuczonych zasad.
Od jedenastu lat mam zaszczyt przewodniczyć pracom komitetu organizacyjnego, który przygotowuje turnieje wiedzy „Pierwsza Pomoc”. Bardzo się cieszę, że każdego roku uczestniczy w nich tak wielu młodych ludzi, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy.”
Julian Golak
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
XI Turnieju Wiedzy Pierwsza Pomoc