W 25. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy przeanalizowały wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu. W pełnej wersji publikacji – dostępnej na stronie Perspektywy.pl – Czytelnicy znajdą listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników.
Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking „Perspektyw” stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum – szkoły, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Informacje mogą czerpać z pięciu rankingów, w tym dwóch głównych: Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2023 i Rankingu Techników 2023 oraz trzech ogólnopolskich rankingów dodatkowych: Rankingu Maturalnego Liceów Ogólnokształcących 2023, Rankingu Maturalnego Techników 2023 oraz Rankingu Szkół Olimpijskich 2023.
– Od 25 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, jakie publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować.
W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane tych szkół, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2022 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej dla liceów/techników.
Z wałbrzyskich Liceów najwyżej zostało sklasyfikowane II LO im. Hugona Kołłątaja. 134 pozycja oznacza jednak dość spory spadek, bo w ubiegłorocznym rankingu Perspektyw, II LO z Wałbrzycha zajmowało 100. miejsce. Na 394. miejscu w Polsce sklasyfikowano I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ignacego Paderewskiego. To oznacza awans o 13 pozycji (407) w porównaniu do roku ubiegłego. 852. lokatę zajęło Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia (ZSM im. St. Moniuszki). To spadek dość poważny, bo z lokaty 492.
Jeśli popatrzymy na samo województwo dolnośląskie, to nasze licea zajmowały odpowiendio: II LO - 9. miejsce, I LO - 28. pozycja, ZSM - 55. miejsce, III LO - 75. lokata.
W rankingu głównym techników, w klasyfikacji żadne wałbrzyskie technikum nie znalazło się w gronie 500 najlepszych w Polsce. W zestawieniu techników z Dolnego Śląska najwyżej z wałbrzyskch szkół tego rodzaju znalazło się Technikum nr 5 (ZSP "Energetyk"), które zostało sklasyfikowane na 43. miejscu.