Pierwsze szafirki odmiany valerie finis i hiacynty carnegie oraz gipsy queen zaczną zdobić tarasowe klomby najprawdopodobniej na przełomie marca i kwietnia. Cebul tych wczesnowiosennych kwiatów posadzono łącznie w liczbie ponad 2i pół tysiąca. Miesiąc później czyli pod koniec kwietnia i na początku maja w pełnym rozkwicie zobaczymy dodatkowo tulipany aż w pięciu odmianach (fringed black, mount tacoma, caracas i royal virgin) oraz narcyzy sailboat. Łączna liczba samych posadzonych tulipanów to aż 33 tysiące cebul. Łączna ilość wszystkich posadzonych cebulek to aż 41 420 sztuk!
Jesień to także doskonały czas na sadzenie wrzosów. Ogrodnicy Książa wybierali najlepsze miejsca na terenie zamku, aby wzbogacić je o te piękne fioletowo-różowe kwiaty. Nasadzenia zazwyczaj mają miejsce na początku października, kiedy gleba jest jeszcze ciepła, a rośliny mogą się spokojnie zakorzenić przed nadejściem mroźnych dni.
Zamek Książ położony jest na granicy Przedgórza Sudeckiego i Sudetów Środkowych, w centralnym obszarze Książańskiego Parku Krajobrazowego utworzonego w 1981 roku nad rzeką Pełcznicą, należącą do dorzecza Odry. Sam zespół kompleksu zamkowego zbudowany został na wysokim cyplu skalnym w zakolu rzeki Pełcznicy (ok. 80 m nad dnem doliny) na jej prawym brzegu na wys. 395 m n.p.m. Zamek Książ to miejsce wyjątkowe, jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce i jeden z największych w Europie. W sposób szczególny stanowi przykład bogatego dziedzictwa kulturowego Ziemi Wałbrzyskiej – części Dolnego Śląska, regionu Polski o zawiłej historii, bogatym dorobku materialnym i intelektualnym, pełnym wspaniałych widoków i tajemniczości.