Z kolei Justynka Krawczyk z klasy IV napisała: „Wierzę, że jeszcze razem pobiegniemy zieloną trawą naszego boiska”.
Niemal dwa tysiące prac plastycznych i literackich przysłały szkoły z województwa dolnośląskiego i opolskiego na konkurs „Inny nie znaczy gorszy! Wręcz przeciwnie”.
Konkurs był jednym z elementów zrealizowanego przez Fundację ”Pomocna Dłoń” Iwony Kaniewskiej z Boguszowa – Gorc projektu sfinansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
- Głównym celem projektu jest zmiana negatywnego i obciążającego stereotypami postrzegania niepełnosprawności. Osoby niepełnosprawne są kojarzone z szarością, nieproduktywnością oraz brakiem aktywności. Obraz ten w dużej mierze wynika z braku wiedzy, a nawet kontaktu z takimi osobami – mówi Iwona Kaniewska.
Autorka projektu i jego realizatorka sama porusza się na wózku inwalidzkim.
- Uczniowie, żeby napisać lub namalować pracę na ten temat, musieli poznać osobę niepełnosprawną, zainteresować się nią i to jest prawdziwa integracja! - podkreśla Iwona Kaniewska.
Justynka Krawczyk, uczennica klasy IV szkoły w Pławnicy w gminie Bystrzyca Kłodzka, napisała o swoim szkolnym koledze Filipku.
- Filipek chodzi do I klasy. Lubię go, bo cały czas się uśmiecha i jest pewny, że w końcu wyzdrowieje – mówi dziewczynka.
Równorzędne miejsca I zajęli Mateusz Krzyżański i Martyna Wałkuska za prace literackie, Sara Walczak za pracę plastyczną. Miejsca II: Justynka Krawczyk, Ada Gołembiowska za prace literackie, Artur Siudek za pracę plastyczną. Miejsca III: Bartłomiej Umer, Sebastian Ciesielski za prace literackie i Marcin Żelaźny za pracę plastyczną. Wyróżnienia otrzymali: Emilia Chmielowska, Aleksandra Krzywdzińska, Hanna Kosińska, Daria Czafurska, Weronika Szatkowska i Katarzyna Pajor.
W ramach projektu odbyły się spotkania w szkołach, w których uczestniczyło ponad 400 uczniów oraz osiem spotkań integrujących z dorosłymi, w których wzięło udział 200 osób.