Jakie są główne założenia przeprowadzania diagnostyki technicznej samochodów?
Decydując się na pracę diagnosty samochodowego, należy liczyć się z koniecznością wykonywania obowiązków o dużej odpowiedzialności. Głównym założeniem całego procesu jest diagnostyka ewentualnych usterek w pojeździe. Ponadto zadaniem diagnosty jest również stwierdzenie, czy techniczna kondycja pojazdu umożliwia jego eksploatowanie, a poszczególne elementy wyposażenia nie ulegają zbyt szybkiemu, nadmiernemu zużyciu.
W trakcie badania diagnostycznego istotne jest wstępne określenie, czy niektóre z podzespołów pojazdu wymagają szczególnej uwagi diagnosty. Może w tym pomóc wywiad z właścicielem samochodu. Następnie ustala się zakres całego badania. Istotne jest ponadto uwzględnienie metod, które umożliwiają oszacowanie, czy stan techniczny pojazdu jest zgodny z obowiązującymi normami i standardami.
W trakcie diagnostyki technicznej można korzystać z gotowych specyfikacji poszczególnych podzespołów pojazdu. Należy także postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami, regulacjami prawnymi i kryteriami oceny, które upraszczają cały proces.
Postępowanie podczas badania technicznego pojazdu - identyfikacja samochodu
Jedną z pierwszych czynności wykonywanych przez diagnostów Autoryzowanych Serwisów BMW jest identyfikacja pojazdu. Ten etap umożliwia ustalenie zgodności danych pojazdu np. z dowodem rejestracyjnym. Zgodność zapisów jest tutaj kluczowa. Mowa chociażby o numerze identyfikacyjnym VIN czy numerze nadwozia pojazdu. Ustalenie tego faktu jest możliwe tylko wtedy, gdy dane są czytelne, a pojazd posiada tabliczkę znamionową.
Sprawdzenie stanu technicznego układu hamulcowego
Podczas przeprowadzania czynności związanych z diagnostyką techniczną ważny jest etap związany ze sprawdzeniem układu hamulcowego pojazdu marki BMW. Diagnostycy pracujący w Autoryzowanych Serwisach BMW muszą upewnić się co do sprawności pedału hamulca, jak i hamulca ręcznego. Istnieją różne metody pomiarowe. Ważne jednak, by wskaźnik skuteczności hamowania odpowiadał przyjętym normom i wymogom.
Diagnostyka techniczna układu kierowniczego, zawieszenia i podwozia
W trakcie diagnostyki technicznej pracownicy Autoryzowanych Serwisów BMW muszą dokonać testów i sprawdzenia sprawności układu kierowniczego, zawieszenia i podwozia każdego pojazdu. To także czynności, które uwzględniają diagnostykę stanu amortyzatorów, ciśnienia powietrza w oponach czy identyfikację nietypowych drgań elementów wyposażenia. Ważna jest również płynność obsługi układu kierowniczego. Należy również określić, czy w poszczególnych częściach nie ma żadnych pęknięć, wycieków, czy oznak szybko postępującego procesu korozji.
Kontrola oświetlenia samochodów marki BMW
Diagnostyka techniczna w Autoryzowanych Serwisach BMW ma ponadto służyć sprawdzeniu, czy oświetlenie pojazdu działa prawidłowo. W trakcie tego procesu należy upewnić się, że jest ono kompletne, obudowa świateł nie uległa uszkodzeniu i posiada odpowiednią barwę.
Aspekty ekologiczne uwzględnione w diagnostyce technicznej
Rozwój branży motoryzacyjnej narzuca również na diagnostów obowiązek upewnienia się, że testowany pojazd nie przyczynia się do wytwarzania zbyt wysokiego natężenia dźwięku. Powodem do niepokoju jest również wysoki poziom emisyjności spalin, który może świadczyć o ewentualnej awarii.
Kompleksowa diagnostyka techniczna przeprowadzona przez pracowników Autoryzowanych Serwisów BMW jest zatem niezbędna, aby upewnić się, że możliwa jest dalsza bezpieczna i prawidłowa eksploatacja pojazdu.