Spotkanie poświęcone zostało tak zwanemu 1%, który rokrocznie można odpisać od podatku. W ten sposób z własnych funduszy możemy wesprzeć między innymi wałbrzyskie hospicjum, fundacje pomagające dzieciom, chorym, niepełnosprawnym oraz harcerzy czy drużyny sportowe.
W 2018 roku w Wałbrzychu powstało 18 nowych organizacji. Obecnie jest ich 180, a wśród nich fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe. Urząd Miasta z dużym zaangażowaniem współpracuje ze wszystkimi.
- Dzięki współpracy urzędu z organizacjami, te mają możliwość pozyskiwania dotacji na dzienne ośrodki. Oficjalny harmonogram otwartych konkursów jest udostępniony na stronach internetowych urzędu. Dodatkowo prowadzony jest również nabór wniosków na małe granty w dzielnicach rewitalizowanych. Każdy ma prawo uzyskać do 3 tysięcy złotych – tłumaczy Justyna Pichowicz.
Pieniądze wykorzystywane są w różny sposób. Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, dzięki swojej 25-letniej działalności, dało możliwość wyjazdu na wycieczki krajoznawcze dzieciom, aż do 15 krajów. Fundacja Merkury wsparła blisko 200 osób oraz kilka klubów integracji społecznej. Ponadto możemy pomóc zwierzętom, klubom sportowym i wielu innym osobom, instytucjom. Wszystko uzależnione jest od naszych upodobań i chęci.
Po zmianach w rozliczeniach podatkowych (od stycznia PIT wypełnia za nas Urząd Skarbowy) istotne są rozliczenia zeszłoroczne. Każdy odpisany w zeszłym roku procent, jeżeli nie wprowadzimy zmian, zostanie powielony w obecnym rozliczeniu. Nasza ingerencja jest natomiast konieczna, jeśli chcemy oddać pieniądze na inną organizację.