Sobota, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klementyny
Czytających: 3997
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Minęło już 35 lat

Środa, 14 sierpnia 2024, 10:26
Autor: Wacław Kwieciński
Wałbrzych: Minęło już 35 lat
Fot. Wacław Kwieciński
12 sierpnia 1989r Uchwałą Wojewódzkiego Oddziału Związku Sybiraków zapoczątkowało działalność nasze Koło Związku Sybiraków w Wałbrzychu.

Z tej okazji pragnę przedstawić krótką historię naszej działalności.

Pierwszą siedzibą Koła był lokal w budynku ADM przy ul. 11 Listopada.

Pierwszym Prezesem Zarządu Koła liczącego 221 członków został kolega Henryk Golmont. Kolejnymi Prezesami Zarządu Koła byli: Tadeusz Łuksza , Helena Kamińska, Helena Hebenstreit, Jan Olech, Jerzy Listwan, Michalina Błaż-Bazan oraz sprawująca te funkcję do dziś Joanna Baniukiewicz. W okresie swojej świetności nasze Koło liczyło 500 członków z czego do dziś pozostało 100 członków.

12 kwietnia 1992r w kościele p.w. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu odbyło się uroczyste poświęcenie Sztandaru Oddziału Wałbrzyskiego w powstanie którego w największym stopniu przyczynili się Sybiracy wałbrzyskiego Koła. Sztandar ten do dziś dnia uczestniczy w ważnych wydarzeniach wałbrzyskiego Oddziału i Koła.

To w tej Kolegiacie znajdziemy Tablicę upamiętniającą Sybiraków powstałą w czasie gdy tylko w kościołach można było upamiętniać tragizm Sybiraków.

Niedaleko Kolegiaty na Placu Kościelnym znajduje się Pomnik Niepodległości a na nim wiele Tablic organizacji kombatanckich w tym Tablica Związku Sybiraków.

To właśnie członkowie wałbrzyskiego Koła Związku Sybiraków byli inicjatorami powstania Pomnika Niepodległości.

W roku 2000 wałbrzyskie Koło ZS inicjuje budowę Pomnika Ofiar Syberyjskiej Golgoty obok kościoła przy ul. Wyszyńskiego.

10 lat później w 70 Rocznicę deportacji Koło stawia kolejny monument z Tablicą Pamiątkową na Skwerze Sybiraków.

Wałbrzyscy Sybiracy współuczestniczyli we wpłatach na budowę pomników: w Licheniu, Wrocławiu, Białymstoku i w Warszawie.

Z inicjatywy nauczyciela historii w dawnym Gimnazjum Nr 6 w którym się znajdujemy Andrzeja Hubczaka wraz z uczniami tej Szkoły w latach 1999-2008 wydano 6 Tomów wspomnień Sybiraków wałbrzyskiego Koła.

W roku 1997 i 2011 nasze Koło wspierało finansowo dotkniętych powodzią Sybiraków z Bogatyni, Zgorzelca i Wrocławia. Uczestniczyliśmy w zbiórce finansowej gdy w Sanktuarium w Grodźcu spłonął dach w miejscu naszych majowych pielgrzymek.

W roku 2019 z powstaje w Wałbrzychu ulica im. Sybiraków w dzielnicy Poniatów.

W roku 2022 decyzją wałbrzyskiej Rady Miejskiej wałbrzyski Oddział ZS wraz ze wszystkimi podległymi mu Kołami zostaje uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni Panu Prezydentowi dr Roman Szełemej i całej Radzie Miejskiej.

Zarząd Koła rokrocznie organizował dla Sybiraków spotkania wigilijne i wielkanocne oraz organizował wycieczki do miejsc pamięci.
Członkowie Wałbrzyskiego Koła odgrywają kluczową rolę w przekazywaniu młodemu pokoleniu wartości patriotycznych, obywatelskich oraz poczucia szacunku do własnej kultury i tradycji organizując konkursy literackie i poetyckie dla wałbrzyskich i powiatowych Szkół Podstawowych.

Wałbrzyscy Sybiracy uczestniczą w Lekcjach żywej historii w szkołach przekazując wiedzę o losach Sybiraków podczas zesłania.
Podczas takich lekcji przekazują potomnym swoje zesłańcze wspomnienia, refleksje, rozbudzając zainteresowanie przeszłością Narodu.
Również w tym zbliżającym się roku szkolnym wałbrzyscy Sybiracy udadzą się do wszystkich wałbrzyskich Szkół oraz do części Szkół Powiatu wałbrzyskiego niosąc prawdziwą historię o tysiącach rodaków wywiezionych na Syberię i do Kazachstanu.

W imieniu całego Zarządu Koła życzę wszystkim członkom naszego Koła dobrego zdrowia a tym, którzy odeszli na wieczną wartę gwarantuje, że na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Wacław Kwieciński
Sekretarz Zarządu Koła Związku Sybiraków w Wałbrzychu.

Twoja reakcja na artykuł?

5
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
30%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
20%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group