Podczas prowadzenia zajęć tą metodą dzieci samodzielnie podejmowały decyzje ukierunkowane przez nauczyciela, aby mogły osiągnąć zamierzony cel: poznanie i nazywanie poszczególnych kości i części ciała człowieka.
W pierwszym tygodniu dzieci wraz z nauczycielem sporządziły mapę zadań, wymyślając skąd mogą czerpać wiedzę na temat szkieletu. Gromadziły i systematyzowały wiedzę na temat szkieletu człowieka oraz produktów bogatych w wapń. Wybierały jedną z trzech melodii samodzielnie wymyślając figury do „tańca szkieletu”. Przynosiły akcesoria związane tematycznie (model szkieletu człowieka, prawdziwe kości, zęby, książki, zdjęcia rentgenowskie). Wspólnie tworzyły szkielet ze zdjęć rentgenowskich oraz wykonały prace plastyczne „Wesołe kości” – z patyczków kosmetycznych.
W drugim tygodniu dzieci gościły w przedszkolu nauczyciela wychowania fizycznego oraz ratownika medycznego. Dowiedziały się jak prawidłowo dbać o kręgosłup oraz co robić w przypadku różnego typu urazów (złamaniach, pęknięciach, skręceniach). Wykonały również prace techniczne na sztalugach, którym samodzielnie nadały imiona.
Podsumowaniem projektu było zaproszenie dyrektora, rodziców i dzieci z grupy starszej na zajęcia podczas, których przedstawiły zgromadzone akcesoria oraz zaprezentowały swoją wiedzę i umiejętności nabyte w trakcie realizacji projektu.