Minister podziękował pracownikom ministerstwa za pracę włożoną w przygotowanie nowelizacji ustawy. Celem nowelizacji jest podniesienie efektywności służb zatrudnienia i korzystne zmiany na rynku pracy, a także wzrost zaufania bezrobotnych do tego typu instytucji.
Towarzysząca wydarzeniu konferencja z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia odbyła się 24 lutego. Otwierająca ją Hanna Świątkiewicz-Zych - dyrektor Departamentu Rynku Pracy w MPiPS – podkreślała znaczenie prac parlamentarnych poczynionych nad ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, które dobiegają końca. W tej chwili powstają podręczniki i instrukcje ilustrujące podjęte zmiany. W przyszłości dostęp do środków z Europejskiego Funduszu zatrudnienia ma być jeszcze łatwiejszy i mniej zbiurokratyzowany, choć już na chwilę obecną środki są efektywnie wykorzystywane.
- Dzisiejsze wyróżnienie traktuję jako podsumowanie zaangażowania całej podkomisji stałej do spraw rynku pracy. Moje doświadczenie zawodowe oraz parlamentarne jest nierozerwalnie związane z działalnością urzędów pracy, dlatego tak ważne jest dla mnie docenienie właśnie w tym zakresie – podkreśla Izabela Katarzyna Mrzygłocka.
Najważniejsze zmiany, jakie mają mieć miejsce w publicznych służbach zatrudnienia, to utworzenie stanowiska doradcy klienta, profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych, wprowadzenie nowych instrumentów wsparcia oraz powołanie krajowego funduszu szkoleniowego, na którego wdrożenie przeznaczono 40 mln złotych. Jednak najważniejsze cele nowelizacji ustawy to umożliwienie zatrudnienia młodym ludziom wchodzącym obecnie na rynek pracy, a także aktywizacja tych po 50 roku życia. Wszystko dzięki przewidywanemu usprawnieniu komunikacji z pracodawcami, zwiększeniu jakości usług świadczonych bezrobotnym oraz efektywnemu inwestowaniu w same służby zatrudnienia.