Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3238
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Medale na Piaskowej

Piątek, 11 września 2009, 19:43
Aktualizacja: 19:57
Autor: Daniel Wawryniewicz
Wałbrzych: Medale na Piaskowej
Fot. Daniel Wawryniewicz
Wczoraj w restauracji Barracuda na Piaskowej Górze odbyło się pierwsze z cyklu spotkań z wałbrzyskimi olimpijczykami, zorganizowane przez Stowarzyszenie Obywatel i Projekt: Polska w ramach inicjatywy Projekt: Wałbrzych.

Z okazji ustanowionego 37 lat temu dnia piłkarza, wałbrzyszanie mieli okazję spotkać się z mistrzem olimpijskim z Monachium, wielokrotnym medalistą Marianem Szeją, bramkarzem reprezentacji Polski z kadry Kazimierza Górskiego, oraz z innym wspaniałym wałbrzyskim sportowcem Eugeniuszem Skarupą, wiceolimpijczykiem w podnoszeniu ciężarów z Arnhem.

Spotkanie miało na celu promocję wniosku obywatelskiego do Rady Miasta o nadanie imienia Olimpijczyków wałbrzyskich obiektu Aqua Zdrój. Każdy mógł wesprzeć wałbrzyskich sportowców poprzez podpis pod inicjatywą. Projekt: Wałbrzych obejmuje również sfinansowanie tablicy pamiątkowej wałbrzyskich olimpijczyków, a w przyszłości również Alei Gwiazd wałbrzyskiego sportu na ulicy Gdańskiej. Podczas happeningu można było uścisnąć rękę medalistów, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, czy też zdobyć autograf. Spotkanie poprowadził doświadczony, wieloletni dziennikarz sportowy Bogdan Skiba, który wspominał i opowiadał o dokonaniach wałbrzyskich sportowców.

- 37 lat temu nasza drużyna zdobyła złoty medal na olimpiadzie w Monachium, to dziś właśnie spotkaliśmy się by świętować ten dzień, przypomnieć ich wielkie zwycięstwa – mówił Marian Szeja. - W 1961 roku przyjechałem do Wałbrzycha do III ligowego Thoreza, w 1962 roku awansowaliśmy do II ligi. Wtedy awansowałem do kadry, było to spore zaskoczenie zarówno dla mnie, jak i dla wszystkich – dodaje.

- To bardzo pożyteczna akcja, która ma uświadomić młodym wałbrzyszanom jak bogaty jest dorobek sportu wałbrzyskiego, a starszym pokoleniom przypomnieć lata świetności górnika i zagłębia.

- Osiągnięcia ostatnich 50 lat uzasadniają akcję nazwania obiektu imieniem olimpijczyków wałbrzyskich i stworzenia tam ich alei gwiazd by wszystkim uświadomić, że mamy się czym pochwalić w tym zakresie – mówi dziennikarz sportowy Bogdan Skiba.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group