- Nasze podstawowe zadanie to szybkie oszacowanie strat i rozpoczęcie procesu odbudowy. Dlatego już w ubiegłym tygodniu spotkaliśmy się z przedstawicielami nadzoru budowlanego oraz izby inżynierów budownictwa, aby maksymalnie przyspieszyć proces oceny, które budynki nadają się do remontu i zamieszkania, a które stwarzają zagrożenie – mówi Krzysztof Paszyk – Minister Rozwoju i Technologii. – Kolejne wyzwanie to masowa ilość odpadów, które zalegają na ulicach zniszczonych gmin. One realne stwarzają zagrożenie sanitarne dla mieszkańców, dlatego wspólnie z wojewodą będziemy wspólnie koordynować akcję porządkowania tych miejsc – dodaje.
W walce ze skutkami powodzi i odbudową kluczowa jest współpraca rządu i samorządu, ale również organizacji branżowych. Dlatego w spotkaniu Ministra Rozwoju i Technologii wraz z Marszałkiem Dolnego Śląska oraz Wojewodą Dolnośląskim uczestniczyli przedstawiciele Pracodawców RP, Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest Park, Polskiego Związku Firm Deweloperskich oraz dużych przedsiębiorstw budowlanych, zaangażowanych w realizację największych inwestycji infrastrukturalnych.
- W tak trudnych chwilach z jakimi mamy do czynienia dzisiaj jest szczególnie ważne, żeby przedstawiciele rządu byli obecni w miejscach, gdzie ta pomoc jest najpilniej potrzebna. To pozwala szybko skoordynować działania różnych instytucji i przystąpić sprawnie do działania. Dziękuję za tę obecność. Jestem przekonany, że dzięki wspólnym wysiłkom proces odbudowy zniszczonych miejsc przebiegnie sprawnie i szybko – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Oprócz działań porządkowych i budowalnych w zniszczonych miejscach niezwykle istotna jest sprawna koordynacja prac legislacyjnych. Dzięki nim zarówno mieszkańcy, jak i lokalne samorządy zyskają narzędzia, dzięki którym możliwa będzie sprawna odbudowa zniszczonej infrastruktury oraz pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w powodzi.
- Fala powodziowa opuściła już Dolny Śląsk, ale akcja kryzysowa trwa. Pomoc państwa jest ogromna, ale warto też zauważyć pomoc firm m.in. deweloperskich. To dzięki ich zaangażowaniu możemy sprawnie wspierać poszkodowanych mieszkańców – dodaje Maciej Awiżeń, Wojewoda Dolnośląski.
- Skoordynowana współpraca rządu i nas – samorządowców jest kluczem do tego, żeby odbudować to co zniszczyła powódź. Na Dolnym Śląsku działa to modelowo i to właśnie daje nadzieję na szybki powrót do normalności – podsumowuje Michał Rado, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.