Głównym tematem konwersatorium były zagadnienia dotyczące transportu publicznego, infrastruktury, udogodnień dla osób niepełnosprawnych, oraz zagadnienia dotyczące rozwoju turystyki. W ramach spotkania studenci i absolwenci PWSZ zrzeszeni w Kole Naukowym Młodych Logistyków Just In Time przygotowali pięć projektów, które podczas konwersatorium zostały przedstawione, omówione i przedyskutowane.
- Naukową formułę spotkania wybraliśmy po to, żeby dać szansę naszym studentom do zaprezentowania pierwszych projektów naukowych. Studenci przygotowywali je poza czasem kształcenia, poza czasem edukacji studenckiej. Mamy pięć projektów w które zaangażowanych było siedem osób. Są to studenci zarówno pierwszego, drugiego jak i trzeciego roku logistyki. Jest również absolwentka kierunku logistyka. Projekty dotyczą Aglomeracji Wałbrzyskiej i Wałbrzycha. Dwa z nich dotyczą dostosowania komunikacji miejskiej oraz obiektów użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych, trzy projekty dotyczą komunikacji publicznej - powiedziała Beata Detyna - opiekun merytoryczny projektu.
Wśród zaprezentowanych podczas konwersatorium projektów znalazły się: "Koncepcja poprawy atrakcyjności turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej w kontekście rozwoju geocachingu jako nowoczesnej formy turystyki", przygotowany przez Krzysztofa Banasiaka i Magdalenę Runke, "Ocena jakości usług komunikacji miejskiej na przykładzie miasta Wałbrzycha", którego autorami są Krzysztof Banasiak, Karolina Milczarek i Magdalena Runke, "Ocena przystosowania komunikacji miejskiej dla osób niepełnosprawnych na przykładzie miasta Wałbrzycha", przygotowany przez Magdę Ślebiodę i Marcina Polkowskiego, "Wprowadzenie nocnej komunikacji miejskiej na terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej", którego wykonawcą była inż. Aleksandra Zachariasz i projekt "Dostosowanie obiektów użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych na przykładzie miasta Wałbrzycha", autorstwa Magdy Ślebiody, Marcina Polkowskiego i Pawła Rakowskiego.
- Transport publiczny Aglomeracji Wałbrzyskiej jest jednym ze spoiw, które mają zintegrować te 22 gminy, które będąc specyficznie ulokowane geograficznie w określonym, bardzo szczególnym również transportowo miejscu, w terenie zwykle górzystym, zdecydowały się podjąć wspólną batalię o to, żeby miały szansę cywilizacyjnego rozwoju. Wiele na tej drodze udało nam się w ciągu 3-4 lat zrobić. Ważnym elementem tego rozwoju jest również to, co w transporcie publicznym udało nam się już osiągnąć. Bardzo wiele projektów jest w trakcie realizacji, albo za chwilę się zacznie - powiedział Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha.
W ramach projektu dotyczącego rozwoju turystyki omówione zostały różne zagadnienia dotyczące atrakcyjności turystycznej regionu: walory turystyczne, wypoczynkowe, specjalistyczne, krajoznawcze, dostępność komunikacyjna, zagospodarowanie turystyczne, baza noclegowa, baza gastronomiczna i baza towarzysząca. Duży nacisk został tu położony na geocaching, sprzyjający rozwojowi turystyki. Podczas dyskusji na temat wprowadzenia nocnej komunikacji miejskiej na terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej przedstawiono wyniki badań, wnioski i sugestie respondentów, z których wynika, że linie nocne spełniałyby swoją rolę, gdyby kursowały w weekendy, w przedziale godzinowym pomiędzy północą a 4 rano i obejmowały nie tylko dzielnice Wałbrzycha, ale również Szczawno-Zdrój. Co istotne 80 procent badanych stwierdziło, że wprowadzenie nocnej komunikacji publicznej zdecydowanie ożywiło by Wałbrzych.
W ramach analizy i oceny jakości komunikacji miejskiej pod uwagę brane były takie czynniki jak między innymi obecność konduktora w autobusie, czystość autobusu, czystość i zadaszenie przystanków, ławki i kosze na śmieci na przystankach, dostępność informacji o rozkładzie jazdy i ich czytelność, częstotliwość kursów poszczególnych linii autobusowych, bezpośredniość połączeń, dostępność punktów sprzedaży biletów, ceny biletów, bezpieczeństwo, czy oddalenie przystanków od miejsca zamieszkania. Tu w ramach zmian respondenci zaproponowali między innymi przywiązywanie większej wagi do czystości w autobusach i na przystankach, wprowadzenie na przystankach i w autobusach biletomatów, zwiększenie częstotliwości kursów niektórych linii, zwiększenie ilości konduktorów i kontroli, poprawę kultury osobistej kierowców, zwiększenie punktualności i remont przystanków.
Jeżeli chodzi o stopień dostosowania komunikacji miejskiej do przewozu osób niepełnosprawnych, to podczas analizy pod uwagę brane były między innymi następujące czynniki: możliwość poruszania się na przystanku wózkiem inwalidzkim, pomoc kierowcy i konduktora, ilość autobusów niskopoziomowych, czytelność piktogramów, czytelność i wysokość rozkładów jazdy, dojazd do przystanków i bezpieczeństwo. Wśród zaproponowanych w ramach tego zagadnienia zmian znalazły się: instalacja tabliczek informacyjnych w języku Braile, instalacja nowoczesnych przystanków i dostosowanie ich do możliwości manewrowania wózkiem inwalidzkim, prowadzące i ostrzegające płytki chodnikowe, obniżenie wysokości rozkładów jazdy, przeszkolenie personelu do pomocy osobom niepełnosprawnym, instalacja biletomatów z aplikacją dla osób niepełnosprawnych, zwiększenie kursów na niektórych liniach, czy zwiększenie miejsc na wózki inwalidzkie.
Wnioski wynikające z dyskusji podsumowującej projekty omawiane w ramach konwersatorium mają zostać przesłane do wałbrzyskiego Urzędu Miasta a sugestie w nich zawarte będą brane pod uwagę podczas prowadzonych na terenie Aglomeracji Wałbrzyskiej działań i projektów.