Niedziela, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 2941
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Konsumenci to my wszyscy

Wtorek, 15 marca 2011, 7:36
Aktualizacja: 7:37
Autor: Sven
Wałbrzych: Konsumenci to my wszyscy
Fot. organizatorzy
Światowy Dzień Konsumenta ustanowiono na 15 marca w 31. rocznicę wystąpienia Johna Kennedy'ego w Kongresie USA. Tego dnia w 1962 roku amerykański prezydent wypowiedział przełomowe słowa: "Z samej definicji wynika, że konsumenci to my wszyscy". Sformułował również cztery prawa konsumentów do: informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji.

Konsument jest z reguły słabszą stroną w starciu ze sprzedawcą lub producentem, szczególnie wtedy, gdy są to wielkie sieci o zasięgu światowym. Można co prawda zareklamować wadliwy towar lub niewłaściwie wykonaną usługę, ale wtedy możemy zetknąć się z tą częścią instrukcji, gwarancji lub umowy, która została wydrukowana najmniejszą z możliwych czcionką i wtedy okazuje się, że nie zapoznaliśmy się z treścią, której znajomość potwierdziliśmy podpisem.

Można co prawda iść do sądu, ale wtedy znowu zderzymy się z armią zaprawionych w bojach prawników przeciwnika i sprawę przegramy. Co więcej, stracimy czas, nerwy i pieniądze.

Są jednak inne, lepsze sposoby rozstrzygania takich sporów niż sądy powszechne. Są nimi: mediacja i sądy polubowne. Niestety, z obydwu metod Polacy korzystają rzadko. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że 75 % z nich nawet nie wie o takich możliwościach.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wychodząc naprzeciw potrzebie społecznej, z okazji Światowego Dnia Konsumenta chce zachęcić do korzystania z mediacji i sądów polubownych. We wtorek, 15 marca o godzinie 10:00 na stronie www.uokik.gov.pl będzie można obejrzeć transmisję z debaty i dowiedzieć się, jak rozwiązać spór polubownie.

Przypomnijmy, że sądy polubowne działają przy:
1) Inspektoratach Inspekcji Handlowej - rozpatrują spory dotyczące praw majątkowych, powstałe na tle umów sprzedaży produktów i świadczenie usług konsumentom. Wykaz ich i adresy można znaleźć na stronie: www.giih.gov.pl
2) Rzeczniku Ubezpieczonych – rozpoznaje spory z towarzystwami ubezpieczeniowymi, funduszami emerytalnymi, Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacji. Wniosek należy kierować pod adresem: SPSK Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa tel.
333-73-26
3) Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej – który rozstrzyga spory
z przedsiębiorcami świadczącym usługi elektroniczne i pocztowe. Wniosek można kierować do centrali: ul. Kasprzaka 18/20, 01-211 Warszawa (22) 5349178 lub 5349474, e-mail: sądpolubowny@oke.gov.pl lub Dolnośląskiego Oddziału Terenowego: ul. R.Traugutta, 50-449 Wrocław
4) Komisji Nadzoru Finansowego – spory w zakresie usług finansowych świadczonych między innymi przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, domy maklerskie: ul. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa.
5) Arbiter bankowy – rozstrzyga spory między bankami a ich klientami – konsumentami. Dotyczyć one mogą roszczeń pieniężnych wynikających z kredytów, lokat, rachunków, kart płatniczych innych czynności bankowych: ul. Kruczkowskiego 8, 00-380 Warszawa, tel. (022) 48 68 400 www.zbp.pl

W każdej spornej sytuacji mieszkańcy Powiatu Wałbrzyskiego mogą liczyć na pomoc Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Wałbrzychu, mającego siedzibę przy Alei Wyzwolenia 24, pokój 209, tel. 84 60 522.

Tak więc „ Po co drzeć koty”?
Debata i dyskusja w internecie na ten temat w dniu 15 marca od godziny 10:00 na stronie www.uokik.gov.pl

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group