Drugim utworem, w którym usłyszymy najmłodszego profesora tytularnego i najwybitniejszego obecnie polskiego flecistę Łukasza Długosza będzie Concertino na flet i orkiestrę Janusza Bieleckiego. Światowa premiera tej kompozycji odbyła się podczas IV Francuskiej Konwencji Fletowej w paryskim Conservatoire à Rayonnement Régionale. Utrzymana jest w formie zbliżonej do allegra sonatowego i przywodzi na myśl skojarzenia z muzyką Francisa Poulenca i Camille'a Saint-Saensa.
W programie koncertu znajdą się także Mała suita na orkiestrę Witolda Lutosławskiego i Poemat symfoniczny Odwieczne pieśni op. 10 Mieczysława Karłowicza. Mała suita Lutosławskiego to prawdziwa perła stylizacji polskiego folkloru - tonalna, melodyjna, prosta, lecz nie prymitywna, wyraźnie związana z ludową melodyką. Utwór niemal popularny w charakterze, lubiany zarówno przez wykonawców jak i słuchaczy. Kompozycja pisana na zamówienie władz spełniła wszystkie oczekiwania mecenasów kultury 1950 roku. Dzisiaj podziwiamy niezwykły talent kompozytorski Lutosławskiego, a utwór lokuje się jako dzieło na drodze konsekwentnego rozwoju artysty.
Nieodżałowany talent Karłowicza, przerwany tragiczną śmiercią jest powodem częstego powrotu do jego twórczości na estradach filharmonicznych. Tym razem wracamy do Poematu symfonicznego „Odwieczne pieśni" op. 10, w którym młody kompozytor zawarł swoje przemyślenia na temat wiekuistej tęsknoty ducha, miłości i śmieci. Ta najczęściej wykonywana kompozycja Karłowicza zyskała mu uznanie na estradach całego świata.
Bilety dostępne w kasie Filharmonii Sudeckiej w cenie 30 i 40 zł oraz na https://filharmonia-sudecka.bilety24.pl/nfrontbuy/buy/id/442859/ref/b24_filharmonia-sudecka/lang w cenie 32 i 42 (bilety+prowizja bilety24.pl)