Dorota Skiba, radna powiatu wałbrzyskiego, nie bez racji zauważyła, że wśród zbiorowych potrzeb mieszkańców transport publiczny zajmuje bardzo ważne miejsce. On to bowiem w wielu przypadkach determinuje możliwość dotarcia do miejsc, gdzie świadczone są poszczególne usługi publiczne, zdrowotne oraz inne związane z naszą codziennością.
- W ślad za Strategią Powiatu Wałbrzyskiego na lata 2021-2030, odnośnie zrównoważonego i zintegrowanego transportu publicznego oraz postulatami wnoszonymi podczas kampanii zarówno przeze mnie jak i większość obecnych radnych, proszę o informacje, w jaki sposób i w jakim terminie Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego ma zamiar wyjść na przeciw potrzebom mieszkańców w tym zakresie i wywiązać się z tego zadania? - dopytywała przedstawicielka mieszkańców powiatu.
Podkreśliła, że zdaje sobie sprawę, że starostwo dysponuje relatywnie niewielkimi środkami, jakie może przeznaczyć na stworzenie systemu publicznego transportu zbiorowego, jednak ustawa o publicznym transporcie zbiorowym przewiduje możliwość zawierania porozumień i tworzenia związków z samorządami w celu wspólnego wykonywania zadań organizatora.
- Z uwagi na nieuwzględnianie wydatku na transport w tegorocznym budżecie, proszę o zainteresowanie się na nowo problemem transportu, w szczególności wykluczeniem komunikacyjnym niektórych miejscowości i przeniesieniem środków na ten cel z innych paragrafów i ewentualnym partnerstwem z włodarzami gmin, odnośnie jego realizacji i uruchomieniem działania w możliwie najszybszym terminie – zaapelowała radna Skiba.
Jak w odpowiedzi poinformował starostwa wałbrzyski Leonard Górski, Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego planuje spotkania z włodarzami gmin.
- Na spotkaniach będą poruszane m.in. tematy organizacji publicznego transportu zbiorowego na terenie gmin wchodzących w skład powiatu wałbrzyskiego oraz gmin sąsiadujących. Dogłębne poznanie potrzeb mieszkańców naszych gmin pozwoli Zarządowi Powiatu na wypracowanie wspólnego stanowiska w kwestii szeroko rozumianej organizacji publicznego transportu zborowego – stwierdził.
Jak dodał, wspomniane rozmowy będą stanowiły podstawę do uwzględnienia w budżecie powiatu wałbrzyskiego środków na ten cel.
- Ponadto pragnę zauważyć, że gminy powiatu wałbrzyskiego tworzą Aglomerację Wałbrzyską. Ideą przedsięwzięcia jest współpraca na wielu płaszczyznach, m.in. w dziedzinie komunikacji i transportu. Obecnie trwają prace nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (ang. SUMP Sustainable Urban Mobility Plan) jest to dokument strategiczny wyznaczający ramy inwestycji i przedsięwzięć z obszaru transportu w Aglomeracji Wałbrzyskiej, w tym także Powiatu Wałbrzyskiego, w perspektywie 2035 r. (kierunkowo do 2045 r.) - podkreślił starosta.
Planem objęte zostały gminy: Boguszów—Gorce, Czarny Bór, Dobromierz, Głuszyca, Jaworzyna Śląska, Jedlina-Zdrój, Jawor, Miasto Kamienna Góra, Gmina Kamienna Góra, Lubawka, Marcinowice, Mieroszów, Mściwojów, Miasto Nowa Ruda, Gmina Nowa Ruda, Paszowice, Radków, Stare Bogaczowice, Strzegom, Miasto Świdnica, Gmina Świdnica, Świebodzice, Szczawno—Zdrój, Walim, Wałbrzych, Wądroże Wielkie, Żarów wchodzące w skład Wałbrzyskiego Obszaru Funkcjonalnego. Dokument ma znaczenie także dla powiatów: kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, świdnickiego, jaworskiego oraz kłodzkiego.