Charakteryzuje się on przepięknym krajobrazem polodowcowym, wypełnionym wzgórzami, torfowiskami i pasem największych w Europie wydm wędrujących. Jego specyficzny mikroklimat jest wynikiem występowania dużych obszarów nadmorskich lasów iglastych i brakiem jakichkolwiek form przemysłu. Wspaniałe warunki do rekreacji jakie zapewnił im ośrodek kolonijny pozwoliły na organizację wielu rozgrywek sportowych (w piłkę nożną, siatkową, „baloniadę”, tenisa stołowego, badmintona) oraz wycieczek rowerowych i autokarowych, m.in.: do Jurajskiego Parku Dinozaurów w Łebie, Trójmiasta, (uczniowie ZSM zwiedzili najstarszy na świecie zachowany niszczyciel – ORP „Błyskawica”), do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Interaktywnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Na Westerplatte młodzi artyści płynęli stylizowanym statkiem pirackim, a podczas rejsu oglądali Port i Stocznię Gdańską. W Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, podziwiali produkty dawnego rzemiosła i rękodzieła, uczyli się wyrabiać masło, prząść len, degustowali potrawy regionalne, poznawali życie codzienne dawnych mieszkańców Kluk i charakterystyczne cechy kultury słowińskiej. Z Wieży widokowej w Klukach podziwiali to, co najcenniejsze w Słowińskim Parku Narodowym, czyli ruchome wydmy - Czołpińską i Łącką, a także pola wydmowe nieudostępnione dla turystów oraz wody Jeziora Łebsko. Z Platformy widokowej w Czołpinie, usytuowanej na wysokiej Leśnej Wydmie, mogli zobaczyć malowniczy krajobraz Słwińskiego Parku Narodowego oraz górę Rowokół, pobliską Latarnię Morską, Jezioro Łebsko i Dołgie.
Młodzi muzycy z Wałbrzycha wzięli również udział w warsztatach organizowanych w ramach XV edycji Kampanii „Czyste Plaże”, której głównym celem jest upowszechnienie wiedzy na temat recyklingu, racjonalnej gospodarki odpadami i ich selektywnej zbiórki. Program warsztatów obejmował: prezentację multimedialną na temat recyklingu, lekcję muzealną w Muzeum Przyrodniczym w Smołdzinie oraz zajęcia terenowe. Uczniowie podążali po Ruchomych Wydmach, (od 30 do 40 m. wys.), tworzących przepiękny, unikatowy w Europie pustynny krajobraz. Wszyscy byli bardzo dzielni, nawet najmłodsi dotrzymywali kroku podczas tej wyprawy.
Poza dniami wycieczkowymi, niemal każdego dnia, młodzi muzycy plażowali, kąpali się w Morzu Bałtyckim, budowali w piasku piękne rzeźby, tańczyli, rozgrywali mecze, śpiewali i tworzyli piękne kompozycje plastyczne z wykorzystaniem korzeni, farb i plasteliny. Organizatorem kolonii był Zespół Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Wałbrzychu, którego dyrektorem jest Pan Krzysztof Brenk oraz Stowarzyszenie „Młody Artysta” działające przy Zespole Szkół Muzycznych w Wałbrzychu .