W tym celu najlepiej jest wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ten dokument potwierdza prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) w czasie zagranicznych wyjazdów. Jak ją wyrobić? Kto jest uprawniony i jakie są zasady jej funkcjonowania? Na te inne pytania związane z EKUZ odpowiadamy w naszym nowym poradniku.
Wniosek o wydanie EKUZ możesz złożyć wyjeżdżając za granicę. Czemu warto mieć kartę EKUZ?
Zacznijmy od kwestii najważniejszej – tego, komu przysługuje ochrona zapewniana dzięki EKUZ. Jak się okazuje, do jej otrzymania uprawniony jest każdy ubezpieczony w NFZ (rolnicy, przedsiębiorcy, renciści, studenci i członkowie rodzin tych osób). Wniosek o wydanie Karty mogą złożyć też niektóre osoby nieubezpieczone, ale objęte szczególną ochroną prawną – np. kobiety w ciąży.
EKUZ uprawnia do korzystania z publicznej służby zdrowia w krajach UE oraz EFTA na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju. W przypadku nagłej potrzeby medycznej wystarczy okazać kartę EKUZ oraz dowód osobisty w publicznym szpitalu. Warto jednak pamiętać, że EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia turystycznego. Karta EKUZ nie pokrywa kosztów leczenia prywatnego, specjalistycznych badań, transportu medycznego, ani kosztów związanych z uprawianiem sportów ekstremalnych. Pokrywa jedynie koszty leczenia w publicznych placówkach. Więcej na temat zakresu ochrony możecie dowiedzieć się na https://ekuz.com.pl/.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - wystarczy spełniony obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego
W związku z Elektroniczną Weryfikacją Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ), dostarczanie dodatkowych dokumentów dotyczących opłacania składek nie jest konieczne. W szczególnych przypadkach (np. gdy wniosek składają studenci i doktoranci), wymagane jest dołączenie kopii legitymacji studenckiej lub zaświadczenia o kontynuowaniu nauki.
Posiadając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego możesz skorzystać z usług w świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych
Osoby planujące wyrobienie EKUZ często zadają pytania dotyczące tego, jak długo będą mogły korzystać z zapewnianej dzięki niej ochrony. Okres ważności Karty różni się w zależności od grupy uprawnionych i w przypadku emerytów wynosi 5 lat. Pracownicy, rolnicy, przedsiębiorcy, renciści, studenci i ich rodziny są natomiast chronieni przez 6 miesięcy. Podobnie wygląda sprawa w przypadku nieubezpieczonych kobiet w ciąży i dzieci z polskim obywatelstwem lub statusem uchodźcy. Bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy oraz inni ubezpieczeni zostają objęci ochroną przez okres 2 miesięcy, osoby otrzymujące wsparcie pomocy społecznej – 90 dni, a kobiety w okresie połogu – przez 42 dni.
Gdzie możesz skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego? Z tych usług skorzystasz jeśli masz EKUZ
Wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bardzo proste. Cały proces składa się z zaledwie dwóch kroków:
• wypełnienie wniosku: formularz można pobrać ze strony NFZ. Warto zwrócić na rodzaj formularza w zależności od celu wyjazdu (turystyczny, służbowy, poszukiwanie pracy);
• złożenie wniosku przez Internet, pocztą, faksem, za pośrednictwem ePUAP lub Internetowego Konta Pacjenta (IKP) oraz osobiście w oddziale NFZ.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - możliwość otrzymywania świadczeń w całej Europie
EKUZ to dokument ważny dla każdego wyjeżdżającego do wspomnianych krajów. Zapewnia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej za granicą, ale nie zastępuje pełnego ubezpieczenia turystycznego. Przed wyjazdem warto więc upewnić się, czy dysponujecie ważną Kartą i w razie potrzeby rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.