Karetka wyposażona m.in. w nosze wielofunkcyjne należąca do Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu dziś nad ranem wyruszyła w kierunku przejścia granicznego w Krościenku. Po drodze włączy się w konwój 5 karetek z Sosnowca, Kielc, Katowic i wspólnie pojadą na Ukrainę.
Ambulans marki Mercedes Benz Sprinter trafi do Wojewódzkiego Klinicznego Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankowsku. Pojazd jest w pełni sprawny i może być skutecznie wykorzystywany do niesienia pomocy. Dodatkowo na pokład ambulansu zapakowano inne potrzebne artykuły medyczne takie jak: maseczki, przyłbice, fartuchy ochronne, rękawiczki i środki do dezynfekcji. Działania są koordynowane przez Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ.
- Pomagamy Ukrainie na wszystkie możliwe sposoby. Przekazaliśmy 1,5 miliona złotych na zakup sprzętu medycznego dla ukraińskich szpitali, zorganizowaliśmy szybki, sprawny i bezpieczny transport kolejowy obywateli Ukrainy z granicy polsko-ukraińskiej na Dolny Śląsk. W najbliższych dniach będziemy też wysyłać karetki. Pierwsza z nich, należąca do wałbrzyskiego pogotowia ratunkowego, wyjechała dziś rano – mówi marszałek Cezary Przybylski.
- Jako samorząd województwa wspieramy Ukrainę. W ostatnich dniach wysłaliśmy pociąg humanitarny Kolei Dolnośląskich i zabraliśmy z granicy polsko-ukraińskiej na Dolny Śląsk obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Teraz razem z Pogotowiem Ratunkowym w Wałbrzychu wysłaliśmy ambulans z wyposażeniem medycznym, który będzie pomagał w działaniach ratunkowych w Iwano-Frankowsku w Ukrainie – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.
- Jako Samorząd Województwa podejmujemy działania, aby nieść wsparcie dla ogarniętej wojną Ukrainy. Do pomocy włączają się również marszałkowskie podmioty. Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu przyłączyło się do działań koordynowanych przez Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego w ramach, których do Ukrainy trafi kilkanaście karetek z różnych regionów Polski – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
- Jako Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu odpowiedzieliśmy na prośbę Ministerstwa Zdrowia i dołożyliśmy starań, żeby sprawnie przeprowadzić procedurę przekazania ambulansu, jako pomoc medyczną dla ofiar wojny – mówi Ryszard Kułak Dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu.