Wykład pt. „Jeden dzień z życia kurortu” wygłosiła Iwona Czech - prezes Towarzystwa Miłośników Szczawna-Zdroju, nauczycielka Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie, aktywistka społeczności lokalnej, współautorka książki "Szczawno-Zdrój wczoraj i dziś", autorka monografii "Gerhart Johann Robert Hauptmann", która za działalność edukacyjną i angażowanie się w projekty prorozwojowe młodzieży wyróżniona została tytułem Pozytywista Roku 2010.
Uczestnicy spotkania poznali dokładnie rozkład dnia gości uzdrowiska. Sezon kuracyjny trwał od 15 maja do 30 września, a w jego trakcie w uzdrowisku przebywało nawet 5000 osób! Podróż dyliżansem do Szczawna mogła trwać nawet kilka tygodni. Wymagania względem zakwaterowania, jakie mieli kuracjusze nie wydają się zbyt wygórowane. Pokoje miały być suche, nasłonecznione, ciche i...wolne od insektów. Ponieważ wyposażenie kwater często było nader skromne i ograniczało się do ramy łóżka, całą resztę, z materacami, zastawą i innymi sprzętami gospodarstwa domowego trzeba było przywieźć ze sobą. Jeśli chodzi o menu, to serwowano dietetyczne dania, które współgrały z procesem kuracyjnym pacjenta. Nieodłącznym elementem kuracji były wody lecznicze, popijane w trakcie spacerów po pięknie usytuowanym parku. Na unikatowych pocztówkach można było zobaczyć min. pijalnię wód mineralnych, teatr, pawilon dla orkiestry oraz najbardziej eleganckie pensjonaty; „Dwór Elizy”, „Dom pod lwami”, czy „Pionier”.
Iwona Czech zaprezentowała oryginalną księgę gości uzdrowiska i zaciekawiła gości spotkania informacjami na temat teatrów, które znajdowały się w Szczawnie, zanim powstał dzisiejszy Teatr Zdrojowy, a także opowieścią o solariach i hamakach, które rozmieszczone były na terenie uzdrowiska.