Wałbrzych/REGION: Jak zostać rachmistrzem spisowym?
Aktualizacja: 19:23
Autor: Sven
Aby zostać kandydatem na rachmistrza, trzeba spełnić określone warunki. Należy być osobą pełnoletnią, legitymować się wykształceniem co najmniej średnim geodezyjnym, rolniczym lub ekonomicznym, a najlepiej być studentem, posługiwać się komputerem. Należy być sprawnym fizycznie, łatwo nawiązywać kontakty i posiadać umiejętności interpersonalne oraz wzbudzać zaufanie, być asertywnym, cierpliwym i uprzejmym, a także umieć sobie radzić w sytuacjach konfliktowych oraz zachowywać spokój w trakcie prowadzenia rozmów, posiadać pełnię praw publicznych i nie mieć na koncie wyroku za przestępstwo umyślne. Czyli krótko mówiąc, nie jest to robota dla każdego.
Osoby zakwalifikowane jako kandydaci, wezmą udział w obowiązkowym, kilkudniowym szkoleniu, w czasie którego powinni posiąść konieczną, do przeprowadzenia spisu, wiedzę. Szkolenie zakończone będzie egzaminem.
Ostatnie słowo należy jednak do dyrektora Urzędu Statystycznego, który powołuje rachmistrzów na wniosek Gminnego Komisarza Spisowego. W Wałbrzychu jest nim Prezydent Piotr Kruczkowski.
Ważnym szczegółem jest konieczność złożenia przyrzeczenia następującej treści: „Przyrzekam, że będę wykonywać swoje prace na rzecz statystyki publicznej z całą rzetelnością, zgodnie z etyką zawodową statystyka, a poznane w czasie ich wykonywania dane jednostkowe zachowam w tajemnicy wobec osób trzecich.”
Na koniec jeszcze dwie uwagi. Po pierwsze, rachmistrze, w czasie wykonywania obowiązków, będą podlegać ochronie prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Po drugie, bezrobotny, na czas zawarcia umowy o pracę zleconą przy Powszechnym Spisie Rolnym 2010 roku, traci prawo do zasiłku i statusu bezrobotnego, a bezrobotny zarejestrowany bez prawa do zasiłku, traci status bezrobotnego.
Niestety nie wiemy, ile można zarobić. Wiemy natomiast, że w Gminie Miejskiej Wałbrzych, potrzebne są tylko dwie osoby. Dlatego proponujemy rozejrzeć się w sąsiednich gminach wiejskich.