Niezwykle ciekawa i nader ważna inicjatywa trafiła do wałbrzyskiego Ratusza - w związku z licznymi prośbami rodzin zajmującymi się dziećmi ze znaczną niepełnosprawnością w różnym wieku.
- Zwracam się z prośbą o rozważenie stworzenia miejsca, w którym na przykład po śmierci rodziców, takie osoby, niezdolne do samodzielnej egzystencji, mogłyby znaleźć opiekę i zakwaterowanie - zaproponował miejscowy radny Ryszard Nowak.
Jak dodał, po wielokrotnych rozmowach z prezydentem i poseł Sylwią Bielawską, dowiedział się, że problem jest palący i że problemy tej grupy osób nie są obojętne.
- Z tego właśnie powodu pozwalam sobie na zwrócenie się o pomoc w organizacji takiego miejsca, które pozwoliłoby w przyszłości rodzicom osób, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, na spokojne życie w przekonaniu, że w razie okoliczności, kiedy ich dzieci z niepełnosprawnością pozostaną same, będą miały zapewnioną bezpieczną przyszłość - zaapelował przedstawiciel mieszkańców miasta.
Jak dowiadujemy się w magistracie, osobom dorosłym wymagającym wsparcia całodobowego po śmierci rodzica/opiekuna, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu przedstawia możliwe działania zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Osobom tym zatem m.in. przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej - pomoc przyznawana jest na wniosek osoby zainteresowanej. W okresie ostatnich 5 lat 1 osoba zwróciła się z wnioskiem i została umieszczona w DPS-ie.
W przypadku osób ze stwierdzoną chorobą psychiatryczną bezwzględnie wymagających pomocy i pozbawionych opieki z powodu śmierci rodzica/opiekuna, które nie zgadzają się na umieszczenie w w DPS-ie, MOPS kieruje sprawę o umieszczenie w DPS-ie do Sądu Rejonowego - w ciągu ostatnich 5 lat nie było takich sytuacji.
W przypadku śmierci opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej, która wymaga całodobowego wsparcia, MOPS powiadamia Sąd Rejonowy, który niezwłocznie wyznacza nowego opiekuna i w trakcie postępowania, jeśli jest taka konieczność, wyraża zgodę na umieszczenie takiej osoby w DPS-ie. Jeżeli osoba nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna, MOPS zawiadamia Prokuraturę - w ciągu ostatnich 5 lat nie było takich sytuacji.
Z kolei w przypadku śmierci rodzica/opiekuna osoby niepełnoletniej każdorazowo o dalszym postępowaniu decyduje Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich, a w przypadku osób dorosłych, które w wyniku śmierci rodzica/opiekuna zostały pozbawione opieki, ale nie wymagają całodobowego wsparcia, można uzyskać pomoc w formie usług opiekuńczych lub wsparcia asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej - pomoc przyznawana jest na bieżąco zgodnie z ustawą na wniosek osoby zainteresowanej.
Natomiast w przypadku osób dorosłych, które w wyniku śmierci rodzica/opiekuna zostały pozbawione opieki, ale nie wymagają całodobowego wsparcia, można uzyskać pomoc w formie pobytu w mieszkaniu wspomaganym - pomoc przyznawana jest na bieżąco na wniosek osoby zainteresowanej.
- Pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu każdorazowo osobie zgłaszającej się w celu zapewnienia opieki sobie lub jednemu z członków swojej rodziny proponują pomoc adekwatną do sytuacji – zapewnia prezydenta Wałbrzycha Roman Szełemej. - Obecnie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Wałbrzychu na umieszczenie w domach pomocy społecznej oczekują wyłącznie osoby starsze, które samodzielnie złożyły wniosek oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi, które zostaną umieszczone w DPS-ie w związku z prawomocnymi postanowieniami sądu.