Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 3540
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Gwałtowne wezbranie rzeki Pełcznicy

Środa, 26 czerwca 2013, 6:23
Autor: opr.red.
Świebodzice: Gwałtowne wezbranie rzeki Pełcznicy
Fot. użyczone
Wczoraj rano poziom rzeki Pełcznicy przekraczał dwa metry. Dlatego już o godzinie 8:00 Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz ogłosił dla Świebodzic pogotowie przeciwpowodziowe. Około godziny 13:00 rzeka opadła o ponad 30 cm – jej stan wynosił 170 cm.

Intensywne opady deszczu w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorkowe przedpołudnie spowodowały gwałtowne wezbranie rzeki Pełcznicy, głównie w dzielnicy Ciernie.

Od wczesnych godzin radnych służby miejskie monitorowały sytuację i pomagały mieszkańcom w zabezpieczeniu swojego mienia. Zakład Gospodarki Komunalnej wydał ponad 3,5 tysiąca worków, samochody ZGK woziły też piasek luzem (rozwieziono w sumie 200 ton) pod wskazane adresy, spod których świebodziczanie dzwonili z prośbą o przywiezienie im piasku.

W rejonie Cierni pracowało kilkadziesiąt osób: pracownicy ZGK, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji a także Urzędu Miejskiego, OSiR-u; do zabezpieczania rzeki skierowano także pracowników interwencyjnych. W terenie stale była obecna Straż Miejska i Państwowa Straż Pożarna.

Pełcznica miejscowo wystąpiła z brzegów, jednak nie doszło do znaczących podtopień. Odnotowano 13 zgłoszeń od mieszkańców, którym woda z pól zalała posesje. Straż Pożarna interweniowała kilka razy - w Cierniach przewróciło się drzewo na jednej z posesji, trzeba było także wypompować wodę z piwnicy jednej z kamienic.

Świebodzice co roku mają ten sam problem, Pełcznica jest rzeką górską, która przybiera w ciągu kilku godzin. Mimo licznych prac zabezpieczających - podniesienie murów oporowych, wzmocnienie brzegów - które samorząd przeprowadził na przestrzeni ostatnich kilku lat wciąż są miejsca, które zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców. Dlatego coraz realniejszy jest zakup mobilnych zapór przeciwpowodziowych dla Świebodzic. Burmistrz Bogdan Kożuchowicz rozmawiał już z firmą, która dostarcza i montuje takie systemy.

- Takie zapory to dla nas jedyna szansa, by zabezpieczyć te miejsca, w których nie da się podnieść murów ani usypać wystarczających wałów z piasku - mówi. - Postaramy się w tym roku przygotować dokumentację projektową a na przyszły rok chciałbym, by takie zapory już chroniły Ciernie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group