Czwartek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 7841
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Góry łączą

Wtorek, 8 lutego 2022, 11:18
Aktualizacja: 13:19
Autor: red
REGION: Góry łączą
Fot. Bartek Barczyk
„(Po)łączą nas góry!” to krok milowy na rzecz turystyki górskiej dla osób z niepełnosprawnościami. Ruszył nabór dla uczestników i wolontariuszy.

Na Dolnym Śląsku rusza projekt „(Po)łączą nas góry” dedykowany osobom z niepełnosprawnościami. To krok milowy dla społecznej turystyki górskiej w regionie, ale i w skali kraju. Uczestnicy wezmą udział w inwentaryzacji sudeckich szlaków pod kątem dostępności dla osób z dysfunkcją ruchu i otrzymają bezpłatne szkolenia, a także opiekę wytchnieniową. Powstanie strona internetowa z mapami przetestowanych szlaków górskich i szczegółowymi wskazówkami dla turystów z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin.

Fundacja Ładne Historie już od trzech lat organizuje górskie wycieczki integracyjne dla osób z niepełnosprawnościami – intelektualnymi i fizycznymi – oraz ich bliskich. Turystyka górska to szczególna forma rehabilitacji i rekreacji. Tylko w 2021 roku z programu „Łączą nas góry” skorzystały 74 osoby z niepełnosprawnościami wśród 127 wolontariuszy, pokonując wspólnie ponad 92 kilometry. W tegorocznym sezonie zaplanowanych jest 10 wycieczek, które dzięki projektowi Fundacji zyskają zupełnie nowy wymiar.

Sudety w sieci, wspólne testowanie tras i nowe kompetencje

„(Po)łączą nas góry!” to poszerzenie działań w ramach programu „Łączą nas góry” o zaangażowanie uczestników i wolontariuszy w proces inwentaryzacji sudeckich szlaków, a także wsparcie kompetencyjne i sieciowanie. – Wraz końcem sezonu zimowego, wspólnie z uczestnikami i wolontariuszami, przetestujemy 15 tras górskich w Sudetach pod kątem ich dostępności, ale i wyznaczymy zupełnie nowe trasy – mówi Sylwia Świerczyńska, koordynatorka projektu. Mapy górskich tras opracowane pod kątem osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, wraz z opisami i praktycznymi wskazówkami, umieszczone zostaną na dedykowanej stronie internetowej. Na ten moment zainteresowani mogą skorzystać z opisanych tras w Górach Suchych, Bystrzyckich i Stołowych.

Dodatkowo działania Fundacji Ładne Historie poświęcone będą zapewnieniu opieki wytchnieniowej osobom niesamodzielnym, tak, by odciążyć opiekunów. „(Po)łączą nas góry!” to także bezpłatne szkolenia dla uczestników i wolontariuszy obejmujące m.in. zasady savoir-vivre’u w kontakcie z osobami z niepełnosprawnościami czy zajęcia z udzielania im pierwszej pomocy. Organizatorzy chcą stworzyć pierwszą w Polsce sieć łączącą podmioty związane z turystyką społeczną i opieką wytchnieniową z całego kraju.– W planach mamy zorganizowanie wydarzeń ogólnopolskich, by podzielić się wiedzą i dobrymi praktykami dotyczącymi turystyki społecznej – dodaje Świerczyńska.

Trwa nabór do projektu dla wolontariuszy i uczestników

Aby stać się częścią projektu, należy wysłać zgłoszenie za pomocą formularza zamieszczonego na stronie internetowej fundacji lub dzwoniąc pod numer +48 531 866 532.

Aby wspomóc akcję „Łączą nas góry”, można wpłacać datki za pośrednictwem strony internetowej Fundacji Ładne Historie. Chętni mogą również dorzucać się do puszek w schroniskach górskich takich jak Andrzejówka, Zygmuntówka, na Wielkiej Sowie i w Browarze Miedzianka.

Więcej informacji: https://ladnehistorie.pl/po-lacza-nas-gory

Fundacja Ładne Historie to organizacja pozarządowa, która powstała jako efekt współpracy osób na co dzień zajmujących się edukacją i animacją, szeroko definiowaną kulturą i sztuką, a także tożsamością lokalną i dziedzictwem kulturowym. Osoby tworzące fundację związane są ze Świdnicą i Wrocławiem, gdzie współpracują z lokalnym środowiskiem. Główne działania Ładnych Historii to: „Łączą nas góry”, czyli wielowymiarowa organizacja wycieczek górskich dla osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin; „Lato na podwórku” powstałe, by animować czas najmłodszym na świdnickich podwórkach; szereg działań edukacyjnych i animacyjnych „Plac Grunwaldzki OD_NOWA" wokół Centrum Aktywności Lokalnej na wrocławskim osiedlu Plac Grunwaldzki i wiele innych aktywności realizowanych w duchu społecznej misji Fundacji. Informacje: www.ladnehistorie.pl

Twoja reakcja na artykuł?

4
67%
Cieszy
1
17%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
17%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group