Wójt Gminy Adam Hausman informuje, że w 2018 roku planowana jest kontynuacja udzielania dofinansowań na 2019 rok dla osób prywatnych do likwidacji kotłów stałopalnych. Wymiana musi nastąpić na rzecz przyjaznego źródła ciepła tj. na:
– kotły gazowe,
– kotły na olej lekki opałowy,
– piece zasilane prądem elektrycznym.
Wsparcie szacowane jest na ok. 15 gospodarstw domowych w skali roku. Nabór jest więc ograniczony, a o przyznaniu finansowego wsparcia decyduje kolejność zgłoszeń.
Zainteresowanych mieszkańców do wstępnej kwalifikacji zapraszamy do zgłaszania się i zapisywania na liście, osobiście w siedzibie Urzędu Gminy Walim, pokój nr 13 lub telefonicznie pod numerem telefonu: 74 8494 353.
Sprawę prowadzi: Inspektor ds. Ochrony Środowiska, Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Działalności Gospodarczej – Adriana Zygadło.
Warunki otrzymania dotacji
Wnioskodawcami mogą być: właściciele, współwłaściciele nieruchomości bądź najemcy lokali komunalnych.
W przypadku współwłaścicieli do złożenia zgłoszenia o dofinansowanie wymagana jest zgoda wszystkich współwłaścicieli, a dofinansowanie może być udzielone tylko jednemu, tj. Wnioskodawcy. W przypadku najemcy wymagana jest zgoda właściciela nieruchomości.
Nieruchomość musi znajdować się na terenie Gminy Walim.
Dotacja udzielana jest na wymianę kotłów stałopalnych zlokalizowanych na terenie Gminy Walim na:
a) kotły gazowe,
b) kotły na olej lekki opałowy,
c) piece zasilane prądem elektrycznym.
Warunkiem niezbędnym do objęcia zadania dofinansowaniem jest likwidacja wszystkich dotychczasowych źródeł ciepła w nieruchomości objętej zgłoszeniem, zasilanymi paliwami stałymi, za wyjątkiem:
a) pieców przedstawiających wysokie walory estetyczne,
b) pieców objętych ochroną konserwatorską.
W powyższych przypadkach konieczne jest odłączenie pieca od przewodu kominowego.
Dotacja będzie stanowić refundację poniesionych kosztów kwalifikowanych w wysokości 50% jednak nie więcej niż:
a) dla domu jednorodzinnego 5 000 zł.
b) dla mieszkania w bloku wielorodzinnym 2 500 zł.
Warunkiem koniecznym uzyskania dotacji jest brak zadłużenia nieruchomości z tytułu podatku od nieruchomości lub opłaty za użytkowanie wieczyste.
Dotacja udzielona będzie na podstawie umowy zawartej pomiędzy Gminą Walim a Wnioskodawcą. Przedsięwzięcie musi być zgodne z wymogami Prawa m.in. budowlanego, energetycznego oraz przepisami prawa lokalnego a także przygotowane pod względem formalnym tj. posiadać wszystkie wymagane prawem pozwolenia i zgody.
Dofinansowaniem objęte będą tylko urządzenia fabrycznie nowe i zamontowane po raz pierwszy, a także spełniające właściwe normy i posiadające dopuszczenie do użytkowania na terenie Polski. Wszystkie urządzenia muszą posiadać certyfikat zgodności CE.
Dofinansowanie prac w odniesieniu do nieruchomości, na której prowadzona jest działalność gospodarcza lub zarejestrowana jest jej siedziba, stanowi pomoc de minimis, która udzielana będzie zgodnie z przepisami Rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013
z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013 r., str. 1).
Podmiot ubiegający się o pomoc de minimis w rozumieniu rozporządzenia Komisji EU nr 1407/2013ma obowiązek przedłożyć podmiotowi udzielającemu pomocy:
a) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie i rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających lat, albo oświadczenie o wielkości pomocy de mini mis otrzymanej
w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
b) innych niezbędnych informacji, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de mini mis (Dz.U. z 2010 r. Nr 53 poz. 311 z późn. zm.);