W 2012 roku Boguszów–Gorce gościł Edytę Piechę, o której śmiało można powiedzieć: „nasz człowiek w Rosji”. Piecha przyjechała do Boguszowa z kamerą, a wizyta miała na celu zebranie materiału do programu emitowanego w rosyjskiej telewizji. Idea programu polega na tym, że rosyjskie gwiazdy wracają do miejsc swojego dzieciństwa.
Pani Edyta spotkała się wówczas w Urzędzie Miejskim z ówczesnym burmistrzem Waldemarem Kujawą, następnie udała się do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, gdzie przed laty uczyła się. W programie wizyty ujęty został również Kościół pod wezwaniem Św. Trójcy w Boguszowie-Gorcach, gdzie mała Edyta przyjmowała I Komunię Św., cmentarz przy ul. Kamieniogórskiej, gdzie spoczywają rodzice artystki oraz spacer ulicą 1 Maja, gdzie mieszkała do 1955 r.
Edyta Piecha - córka polskiego górnika pracującego w kopalniach francuskiego departamentu Pas-de-Calais, Stanisława Piechy i Felicji Korolewskiej. W 1945 roku wraz z matką i ojczymem Janem Gołąbem, działaczem komunistycznym, przyjechała do Polski i zamieszkała w Boguszowie.
Ukończyła liceum pedagogiczne w Wałbrzychu. W 1955 roku wyjechała z Polski na studia do Związku Radzieckiego. Studiowała psychologię na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Leningradzkiego. Występem na koncercie noworocznym 1955/1956 jako solistka studenckiego zespołu muzycznego zdobyła natychmiast wielką popularność. Spowodowało to, że poświęciła się karierze estradowej w ZSRR. Współpracowała z kierownikiem wspomnianego zespołu studenckiego Aleksandrem Broniewickim, który został jej pierwszym mężem. Początkowo – w latach 50. – śpiewała głównie piosenki polskie, jak np. „Czerwony autobus”. Pierwszym jej zagranicznym występem był koncert we Wrocławiu w 1964 roku. W następnych latach wielokrotnie koncertowała za granicami ZSRR, m.in. W 1972 roku w Monachium (Niemcy Zachodnie) na XX Igrzyskach Olimpijskich, Afganistanie, Australii, Austrii, Boliwii, Kostaryce, Francji (w tym w Olympii), Wenezueli, USA (także w Carnegie Hall) oraz wielu krajach bloku sowieckiego, przede wszystkim w NRD, dokąd przyjeżdżała 35 razy.
W 1987 otrzymała tytuł Ludowy Artysta ZSRR. Śpiewa piosenki wielu znanych kompozytorów rosyjskich, m.in. Aleksandry Pachmutowejj. Znana z długich szali i powłóczystych kreacji, z których kilka zaprojektował jej Sława Zajcew.
Mieszka na stałe w Sankt Petersburgu. Jej urodzony w 1981 r. wnuk Stanisław Piecha (syn jedynej córki Ilony Broniewickiej) również został piosenkarzem.