Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3143
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dziennikarz „Res Publiki” ma sposób, jak zmienić Wałbrzych na lepsze

Sobota, 15 października 2011, 11:22
Aktualizacja: 20:22
Autor: PAW
Wałbrzych: Dziennikarz „Res Publiki” ma sposób, jak zmienić Wałbrzych na lepsze
Łukasz Medeksza i Paweł Karpiński przedstawili swoją diagnozę ratowania Wałbrzycha podczas I Forum Aglomeracji Wałbrzyskiej
Fot. red
Łukasz Medeksza, dziennikarz kwartalnika „Res Publica”, zaprezentował w najnowszym numerze kwartalnika pomysły, jak sprawić, by Wałbrzych stał się miastem szybko rozwijającym się i nowoczesnym. Warto zapoznać się z tymi pomysłami.

Tytuł artykułu zamieszczonego w „Res Publice” nosi tytuł „Wałbrzych: zmiana, nadzieja, szybkość”.

Osoby pracujące przy tworzeniu tego artykułu, zastanawiały się nad kilkom kwestiami, m.in. nad tym, jak z miasta na krawędzi upadku zrobić dynamiczną i atrakcyjną aglomerację? oraz czy Wałbrzychowi należy się specjalny rządowy program operacyjny?

Oczywiście w artykule nie mogło zabraknąć odwołań do nie tak odległej przeszłości Wałbrzycha, w której media ogólnopolskie przedstawiały nasze miasto jako miasto przesiąknięte korupcją i chylące się ku upadkowi. Pomysł, by napisać artykuł o szansach dla Wałbrzycha u dziennikarza „Res Publici”, narodził się w kwietniu 2011 roku. Jak pisze Łukasz Medeksza „…Powołaliśmy zespół ad hoc, na którego czele stanął Paweł Karpiński – jedyny rodowity wałbrzyszanin wśród nas, na co dzień związany m.in. z Towarzystwem Urbanistów Polskich i organizacją Miasto dla Ludzi. Spotykaliśmy się, mejlowaliśmy, dużo rozmawialiśmy. Jeździliśmy do Wałbrzycha i okolicznych gmin. Nawiązaliśmy współpracę z Romanem Szełemejem. Analizowaliśmy liczne dane. Efekt: na początku sierpnia mieliśmy gotowy dokument, który nazwaliśmy Strategią Wsparcia Rozwoju Wałbrzycha”.

Projekt przygotowany przez dziennikarza „Res Publiki” i jego znajomych, zawiera m.in. diagnozę miejskiego kryzysu. Efektem tego był udział autorów diagnozy w I Forum Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Skąd wziął się zespół autorów strategii? Jak pisze Łukasz Medeksza „Od paru lat działamy w takich organizacjach jak Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP), Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia (TUMW, współpracuje z Kongresem Ruchów Miejskich), Miasto dla Ludzi (MdL) czy Dolnośląski Ośrodek Studiów Strategicznych (DOSS). Spotykamy się na przeróżnych wrocławskich debatach. Wiele z nich współorganizujemy. Jako TUP i TUMW współpracujemy z Przewodniczącym Rady Miejskiej Wrocławia przy cyklu debat o mieście w sali sesyjnej rady. Z przyjaciółmi z serwisu Dolnoslazacy.pl spotykaliśmy się regularnie na dyskusjach w Salonie Śląskim. Pod szyldem Habeas Lounge spieramy się podczas spotkań w InfoPunkcie Nadodrze – Łokietka 5. Jako TUP organizujemy coroczne Fora Metropolitalne, na których eksperci i samorządowcy rozmawiają o zarządzaniu obszarami aglomeracyjnymi. Strategia dla Wałbrzycha – drugiego miasta Dolnego Śląska – jest naturalną konsekwencją tych spotkań”.

Zdaniem autorów, Wałbrzych i sąsiednie gminy powinny brać przykład z Poznania, a właściwie z poznańskiego modelu współpracy aglomeracyjnej. Chodzi o to, że Wałbrzych ma niespójną strukturę administracyjną i przestrzenną. Wałbrzych wiele łączy z sąsiednimi gminami. Problemem jest też brak grodzkości. Jako dobry przykład wychodzenia z kryzysu i poprawy wizerunku miasta, podane jest Stowarzyszenie Metropolia Poznań, które działa od początku 2011 roku. Kieruje nim prezydent miasta, a jego zastępcą jest starosta powiatu. Autorzy koncepcji rozwoju Wałbrzycha podczas I Forum Aglomeracji Wwałbrzyskiej zaproponowali taki model władzom Wałbrzycha.

Łukasz Medeksza pisze: „Naszym zdaniem nie należy zastanawiać się nad formami współpracy aglomeracyjnej, tylko od razu ją zinstytucjonalizować i wyposażyć w pakiet projektów, które: a) byłyby prowadzone przez więcej niż jeden podmiot (czyli np. przez grupę samorządów); b) przyczyniałyby się do poprawy stanu nie jednej, a kilku dziedzin życia miasta jednocześnie. Roboczo nazwaliśmy takie programy „projektami zintegrowanymi”. Jednym z nich jest propozycja wyposażania wałbrzyskich osiedli w małe kotłownie. Taki projekt mógłby nie tylko wpłynąć pozytywnie na stan powietrza, ale i przyczynić się do rozkręcenia gospodarki i mobilizacji mieszkańców wokół realizacji celów prorozwojowych”.

Autorzy koncepcji odbudowy Wałbrzycha zwracają również uwagę na fakt, że miasto jest zagrożone monokulturą gospodarczą (kiedyś były to kopalnie), a teraz takie zagrożenie niesie ze sobą przemysł motoryzacyjny (głównie w WSSE). Szansą dla Wałbrzycha i okolicznych miejscowości ma być większe otwarcie na Czechy.

Łukasz Medeksza zaznacza, że prace przy opracowywaniu strategii nie zostały zakończone: „Nasza strategia ma charakter otwarty. Traktujemy ją bardziej jako roboczy zapis dyskusji, niż gotowy dokument. Wciąż zbieramy uwagi i sugestie. Co z nią będzie dalej? Być może stworzymy wersję poprawioną. A być może zdecydujemy się na napisanie całkiem nowego dokumentu. Zależy nam na utrzymaniu dotychczasowej formy działania – czyli debaty permanentnej, z udziałem wszystkich zainteresowanych osób i środowisk, w stałym kontakcie z prezydentem miasta”.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group