Budynek dworca Wałbrzych - Szczawienko przeszedł gruntowny remont, który odbywał się pod kontrolą wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dodatkowo została wykonana droga dojazdowa do dworca, miejsca parkingowe, przystanek autobusowy i elementy małej architektury, natomiast kolej modernizuje perony i infrastrukturę kolejową, ponieważ miasto Wałbrzych jest właścicielem budynku i drogi dojazdowej, natomiast perony i ich infrastruktura to własność kolei.
- Ten dworzec przez 38 lat był nieczynny, zamknięty a stwierdzenie "dworzec" jest dużym nadużyciem albo przerysowaniem, ponieważ to właściwie była ruina. Przez ostatnich dwadzieścia kilka lat dach był zapadnięty, lała się tu woda. To była pełna ruina. Kilka lat temu rozpoczęliśmy rozmowy z PKP Nieruchomości na temat przejęcia tego dworca. Podpisaliśmy akt notarialny 3 lata temu. Opisywaliśmy dokładnie co jest naszą kompetencją, a co jest kompetencją PKP. Remont, który się toczy po obu stronach budynku dworca będzie zakończony w ciągu kilku miesięcy. Jest to niezbędne do zrewitalizowania tego miejsca. Chodzi o to, żeby mieszkańcy Wałbrzycha czy też przyjeżdżający korzystali z transportu publicznego. Na pierwszym i drugim piętrze są ogromne przestrzenie, przygotowane do zorganizowania czegoś na kształt hostelu a na dole pomieszczenia dla najemców. Ogłosiliśmy już przetarg na dzierżawców - powiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Koszt tej inwestycji, będącej zadaniem inwestycyjnym Gminy Wałbrzych: "Budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego Szczawienko" wyniósł 6 541 769 złotych, z czego 4 054 520 zł. to środki Gminy Wałbrzych, a 2 487 348 zł. to środki unijne, pochodzące z dotacji uzyskanej na projekt pod nazwą "Ograniczenie niskiej emisji w Wałbrzychu poprzez wprowadzenie zrównoważonej mobilności miejskiej i podmiejskiej".
- Tego typu obiekt to nie tylko dworzec. Stacja przesiadkowa, parking, miejsca restauracyjne, hostelowe są elementem logistyki miejskiej - pewnego rodzaju układu komunikacyjnego, który ma zmienić nasze podejście do komunikacji i transportu. Gratuluję tej koncepcji. Ten dworzec, to miejsce będzie żyło - powiedział Kamil Zieliński, wicewojewoda dolnośląski.
Warto zaznaczyć, że od dzisiaj w Wałbrzychu uruchomiona została nowa linia autobusowa: nr 1. Trasa nowej linii obejmuje następujące ulice: Stacyjną, przy której zlokalizowany jest dworzec Wałbrzych - Szczawienko, następnie Wrocławską, Lelewela, Gagarina, Wieniawskiego, Al. Podwale, ponownie Gagarina, Lelewela, Wrocławską i Stacyjną. Autobusy linii nr 1 kursować będą we wszystkie dni tygodnia, a ich godziny odjazdów są dostosowane do rozkładu jazdy pociągów na trasie Wałbrzych - Wrocław.
Podczas uroczystego otwarcia dworca Wałbrzych - Szczawienko o jego historii, a także o historii transportu na tych terenach opowiadał znawca i miłośnik kolei - Rafał Wiernicki.