Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3210
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Doris Stempowska z tytułem

Wtorek, 29 sierpnia 2023, 12:32
Aktualizacja: 13:48
Autor: red
Wałbrzych: Doris Stempowska z tytułem
Fot. Zamek Książ
Doris Stempowska otrzymała tytuł "Zasłużonej dla Miasta Wałbrzycha".

Z wnioskiem o przyznanie tytułu wystąpili przedstawiciele Fundacji Księżnej Daisy von Pless jak i Zamku Książ. Przypomnijmy, że Doris Stempowska urodziła sie na terenie Zamku Książ i od najmłodszych lat była z nim bardzo mocno związana. Przez wiele lat pracowała w Polskiej Akademii Nauk, która miała swoją siedzibę w Zamku. Znana jest z aktywności w działaniach kulturalnych i społecznych. Jest jedyną mieszkanką Wałbrzycha, która osobiście pamięta księżną Daisy von Pless. Dorota Stempowska jest żyjącym pomnikiem historii ściśle i nierozerwalnie związaną z Zamkiem Książ.

- Dziękuję Radzie Miasta Wałbrzycha za poparcie wniosku Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundacja Księżnej Daisy von Pless o przyznanie Pani Doris Stempowskiej Tytułu Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha. W tym roku obchodzimy 50 lat włączenia Książa do Wałbrzycha. Pani Doris jest naocznym świadkiem historii tego miejsca. Urodziła się na terenie kompleksu zamkowego, pracowała w Polskiej Akademii Nauk. W 2018 roku została odznaczona przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasług - komentuje podjęcie uchwały Anna Żabska, prezes Zamku Książ.

Wyróżnienie „Zasłużonej dla Miasta Wałbrzycha” zostanie wręczone Pani Dorothei 15 września podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha, która wyjątkowo odbędzie się tego dnia, nie w Ratuszu, ale w Zamku Książ. Uroczysta sesja, a także sobotnie spotkanie z Panią Dorotheą na dziedzińcu honorowym oraz niedzielne msza i koncert są elementami obchodów jubileuszu 50-lecia przyłączenia Książa do Wałbrzycha.

Uzasadnienie:

Dorota Stempowska urodziła się 14 lutego 1935 roku w majątku Książ księcia von Pless jako Dorothea Wawrzyczek. Jej ojciec Edward Wawrzyczek był mistrzem siodła w stajniach książęcych, a matka (córka kowala w stadninie) nie pracowała. Pochodziła z rodziny zamieszkałej na Dolnym Śląsku od wieków i pracującej dla Hochbergów od pięciu pokoleń.

Jako dziecko była świadkiem schyłkowych dni dworu książęcego w Książu i jest ostatnią osobą w Wałbrzychu, która pamięta osobiście księżną Daisy von Pless. 1 października 1940 była świadkiem jej ostatecznego pożegnania z zamkiem. Do jej wczesnych wspomnień należą także wkroczenie nazistowskiej organizacji TODT do Książa , jego barbarzyńska przebudowa, a także wkroczenie Armii Czerwonej, jej okupację i niszczenie zamku.

Po ukończeniu polskiej szkoły podstawowej Pani Dorothea, podjęła pracę w biurze Państwowego Stada Ogierów, a później w Hucie Karol w Wałbrzychu.

W 1953 roku wyszła za mąż za byłego więźnia hitlerowskich obozów, Zygmunta Stempowskiego.

Po urodzeniu drugiego dziecka podjęła pracę w Książu jako kasjer biletowy. Od 1969 roku, kiedy powstało Obserwatorium Geofizyczne w Książu Polskiej Akademii Nauk, aż do emerytury była jego pracownikiem. Maturę zdała w Liceum dla Dorosłych w 1974 rok z wynikiem bardzo dobrym.

Od 30 lat pracuje społecznie w Niemieckim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym w Wałbrzychu, a od 11 lat jest jego przewodniczącą. W Stowarzyszeniu zajmuje się przede wszystkim zachowywaniem i pielęgnowaniem dziedzictwa kulturowego Wałbrzycha, Aglomeracji Wałbrzyskiej i ich przedwojennych mieszkańców. Przez wiele lat regularnie współpracowała także z polskimi kombatantami oraz członkami Towarzystwa Społeczno-Kulturalnymi Żydów w Wałbrzychu.
Regularnie występuje na scenach krajowych i zagranicznych jako członkini działającego przy NTSK, chóru Freundschaft (Przyjaźń). Chórzyści śpiewają po niemiecku, polsku i łacinie. Jest organizatorką dorocznego przeglądu chórów Beate Cantores.

Od co najmniej czterech dekad Pani Dorota Stempowska zajmuje się także upowszechnianiem wiedzy historycznej ta temat księżnej Daisy i Zamku Książ. Regularnie występuje w mediach krajowych i zagranicznych, a losy jej i jej rodziny opisane zostały w wielu książkach, artykułach i innych publikacjach. Obecnie pracuje nad redakcją swoich wspomnień.

Przez całe życie przyświecała jej misja budowania porozumienia między narodami polskim i niemieckim. Jej wysiłki i starania zostały docenione przez najwyższe władze obu krajów.

W 2018 roku Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczył ją prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, a w 2020 Krzyż Zasługi nadał jej prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Jako sygnatariusze tego wniosku wierzymy, że do odznaczeń tych powinien być dołączony zaszczytny tytuł Zasłużonego dla Miasta Wałbrzycha.

Twoja reakcja na artykuł?

14
54%
Cieszy
6
23%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
6
23%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group