Zaplanowane na najbliższy weekend Dni Otwarte Budynku Bramnego pozwolą na jego bezpłatne zwiedzanie w godzinach od 09:00 do 18:00. Dodatkowo zaplanowano dwa spotkania z historią, które poprowadzą znani i lubiani wałbrzyszanie. W sobotę (7 października) o godzinie 16:00 goście, którzy przyjadą do Książa będą mogli wysłuchać prelekcji wiceprezydent Wałbrzycha, dr Sylwii Bielawskiej pt. „Historia Biblioteki Majorackiej w Zamku Książ”. W niedzielę (8 października) o godzinie 16:00 wystąpi natomiast prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Mateusz Mykytyszyn, który opowie o historii Budynku Bramnego od czasów jego budowy, aż po dziś.
Brama i biblioteka
Budynek bramny wzniesiony został w 1718 roku według projektu Felixa Antona Hammerschmidta na miejscu średniowiecznych obwarowań zamku dolnego, których elementy anektował. Dwuwieżowy budynek kryty jest dachem mansardowym. Jego bramy przejazdowe dekorowane są portalami z herbami. Przebudowany w XVIII wieku przez Ch.W. Tischbeina. W roku 1889 budynek bramny został spalony, jego odbudowa datowana jest na rok 1890. Inskrypcja z datami powstania (1718), pożaru (1889) i odbudowy (1890) umieszczona jest w tympanonie.
Od roku 1896 do zakończenia II wojny światowej w budynku bramnym ulokowana była imponująca biblioteka Hochbergów, licząca ok. 60 000 tomów, w tym 1278 manuskryptów. Zamkowa biblioteka była przed II wojną światową drugim co do wielkości prywatnym księgozbiorem Dolnego Śląska oraz jedną z najbogatszych bibliotek na osi Praga- Kraków. Część księgozbioru udostępniana była gościom zamkowym oraz kuracjuszom z pobliskiego Szczawna Zdroju. Po II wojnie światowej biblioteka została całkowicie zniszczona, większość książek została spalona, część wywieziona do byłego Związku Radzieckiego przez żołnierzy Armii Czerwonej w sierpniu 1946 roku. Wyposażenie budynku bramnego w 1957 r. przejęło wrocławskie Ossolineum.
Zapoczątkowany w XVII wieku zbiór biblioteczny liczył na początku XX wieku 65 tys. tomów, w tym 2300 manuskryptów. Do unikatowych pozycji należała „Kronika Polska” z Trzebnicy. W roku 1957 urządzenia biblioteczne przejęło wrocławskie Ossolineum.