O fotel burmistrza Szczawna-Zdroju ubiegają się Marek Ćmikiewicz i Marek Fedoruk. W Głuszycy do II tury wyborów dostała się Monika Bisek-Grąz i Roman Głód a w Boguszowie-Gorcach Waldemar Kujawa rywalizować będzie ze Sławomirem Wójcikiem, który odmówił udziału w dzisiejszej debacie. Debata, którą prowadził Ryszard Kessler miała następującą formę: na początku każdy z kandydatów opowiadał o sobie, swojej pracy, osiągnięciach i o swoim programie. Następnie kandydaci zadawali sobie nawzajem pytania, przy czym każdy kandydat miał pięć minut na udzielenie odpowiedzi. Ostatnim punktem debaty były pytania od publiczności, i tu na odpowiedź każdy kandydat miał minutę.
Podczas przedstawiania swoich programów kandydaci starali się je podsumować i zwrócić uwagę na najistotniejsze ich zdaniem kwestie. Jeżeli chodzi o Szczawno-Zdrój, to jak powiedział Marek Fedoruk największym problemem jest duże natężenie ruchu, transport i komunikacja, które wymagają poprawy a Marek Ćmikiewicz poza komunikacją chce też położyć nacisk na ochronę statusu uzdrowiskowego. W Głuszycy Monika Bisek-Grąz planuje wprowadzenie programu oszczędnościowego a także pozyskiwać środki unijne a Roman Głód zmienić oblicze Głuszycy i ustabilizować jej finanse. W Boguszowie-Gorcach Waldemar Kujawa zapowiada kontynuację swoich dotychczasowych działań, stawia też na rozwój gospodarczy i budowę obwodnicy.
Po krótkim przedstawieniu przez kandydatów swoich programów przyszedł czas na zadawanie pytań. Jako pierwsi wypowiadali się kandydaci z Głuszycy. Monika Bisek-Grąz zapytała Romana Głoda o pomysł na zwiększenie dochodów mieszkańców miasta i pomysły na głuszycką oświatę. Roman Głód opowiedział, że zwiększenie dochodów mieszkańców może nastąpić dzięki usprawnieniu transportu, zwiększeniu możliwości przemieszczania się mieszkańców a także dzięki mieszkaniom czynszowym dla młodych ludzi. Jeżeli zaś chodzi o oświatę, to zdaniem Romana Głoda w Głuszycy zamiast dyrektorów powinno być dwóch managerów oświaty. I chociaż na tego typu placówkach nie można zarabiać, można jednak zwiększyć kwotę subwencji, poprzez usprawnienie transportu i dowóz dzieci spoza Głuszycy do tamtejszych szkół. Z kolei Roman Głód pytał Monikę Bisek-Grąz o plany na uzdrowienie finansów i o pochodzenie środków na finansowanie nowych atrakcji gminy, na co Monika Bisek-Grąz odpowiedziała, że w Głuszycy wydatki przekraczają dochody a więc niezbędne jest racjonalne wydatkowanie publicznych pieniędzy, centralne zamówienia dla instytucji, likwidacja stanowiska wiceburmistrza, a także reorganizacja miejskich spółek i pozyskiwanie inwestorów. Jeżeli zaś chodzi o atrakcje, to ma to być zagospodarowanie istniejących obiektów i zbiorcza kampania promocyjna.
Jeżeli chodzi o Szczawno-Zdrój, to obaj kandydaci planują współpracę z Uzdrowiskiem, przy czym Marek Fedoruk chce włączyć się do działań prowadzonych już w Uzdrowisku a Marek Ćmikiewicz zwracał uwagę na konieczność odrestaurowania ścieżek zdrowia. Na pytanie Marka Ćmikiewicza o rewitalizację zwłaszcza starszych części miasta i o środki na ten cel Marek Fedoruk określił nową perspektywę finansową jako źródło finansowania rewitalizacji. Z kolei Marek Fedoruk pytał Marka Ćmikiewicza dlaczego infrastruktura i stan budynków w Szczawnie nie jest najlepszy, na co Marek Ćmikiewicz - wieloletni pracownik szczawieńskiego Urzędu Miasta stwierdził, że na 16 budynków komunalnych 9 zostało poddanych termomodernizacji, przeprowadzono też remonty dachów i elewacji w 30 budynkach.
Jako że Sławomir Wójcik odmówił udziału w debacie, Waldemar Kujawa odpowiadał na pytania zadawane z sali. Pierwsze z nich dotyczyło planowanej obwodnicy, czy jej budowa jest realna i skąd będą pochodziły środki na jej powstanie. Waldemar Kujawa odpowiedział, że budowa obwodnicy, również dzięki porozumieniu z władzami Wałbrzycha jest bardzo realna, środki będą w większości pochodziły z ZITu, a budowa może zostać zakończona w ciągu pięciu lat. Drugie pytanie dotyczyło wyburzania budynków gospodarczych. Tu Waldemar Kujawa zwrócił uwagę, że wyburzane są głównie komórki znajdujące się przy budynkach poddawanych remontom i rewitalizacji.
Ostatnim punktem debaty były pytania od publiczności. Pierwsze dotyczyło obwodnicy Szczawna-Zdroju i jej lokalizacji. Marek Fedoruk powiedział, że najprościej by było umiejscowić część obwodnicy na terenie leżącym za Szpitalem Specjalistycznym na Piaskowej Górze, ponieważ odcinek biegnący przez Konradów jest bardzo kontrowersyjny. Marek Ćmikiewicz powiedział również, że obwodnica biegnąca przez Konradów, przy tak dużym oporze i sprzeciwie mieszkańców jest nienajlepszym pomysłem. Kolejne pytanie dotyczyło góry Chełmiec i jej wykorzystania. Marek Fedoruk widzi Chełmiec jako miejsce turystyczne, które może się rozwijać dzięki funduszom unijnym. Marek Ćmikiewicz uważa, że najpierw należy to miejsce posprzątać i oznakować szlaki a Waldemar Kujawa sądzi, że rozwój tego miejsca możliwy będzie tylko w momencie zawarcia partnerstwa publiczno-prywatnego, ponieważ z publicznych pieniędzy nie da się tego osiągnąć. Ostatnie pytanie dotyczyło Głuszycy i walki z bezrobociem. Roman Głód stwierdził, że jest to wielki problem, bo nie będzie już dużych zakładów przemysłowych w Głuszycy, a rozwiązanie widzi w stworzeniu centrum przesiadkowego, które umożliwi mieszkańcom szybki dojazd do pracy. Pewne możliwości daje też branża turystyczna. Monika Bisek-Grąz natomiast uważa, że konieczna jest aktywizacja i przebranżowienie a także turystyka.