- Przywieźliśmy ze sobą drzewko litewskie. Chcemy, aby ten dąbek symbolicznie przypominało Wam o sąsiadach z Litwy. Koncert nazwaliśmy słowami Ludwiga van Beethovena: „Od serca do serca”, bo od serca przywozimy sąsiadom z Polski naszą muzykę - wyjaśnia Dalia Kunevičienė.
- Zamek Książ odwiedzają turyści z całego świata. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w roku ogłoszonym przez radę miejską Wałbrzycha Rokiem Europy w naszym mieście, przyjechali do nas Litwini i to z tak pięknymi, nie tylko muzycznymi prezentami. Żyjemy pod wspólnym europejskim niebem i łączy nas kilkusetletnia historia, a dąbek przyjaźni jest tego symbolem. Jesienią zostanie posadzony w książańskim parku – zadeklarowała publicznie prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.
W Zamku Książ chór DERMĖ wykonał utwory Grega Gilpin, Giulio Caccini, Vicki Tucker Courtney, Dariusza Polikaitisa (Darius Polikaitis), Giedriusa Kuprewicziusa (Giedrius Kuprevičius) i litewskie piosenki ludowe.
Chór został założony w styczniu 2012 roku przez trzech entuzjastów Dalię Kunevičienė, Ramunė Pauliukonienė i Jurga Sarpauskienė. W tym roku DERMĖ obchodzi swoje 7-lecie. W chórze śpiewa ponad 35 osób w różnym wieku i różnych zawodów, które podzielają zainteresowanie muzyką chóralną.
Przez ostatnie siedem lat chór DERMĖ dał wiele koncertów w litewskich kościołach, salach kulturalnych, muzeach, zamkach i pałacach. Brał udział w międzynarodowych festiwalach chóralnych, konkursach na Litwie i w Polsce.
W lipcu 2018 roku chórzyści wzięli udział w Święcie Pieśni „W imię Litwy” („Vardan tos”), poświęconej 100-leciu niepodległości Litwy. Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi muzycznymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.
Chór mieszany DERMĖ jest niezależny i nie jest finansowany z budżetu państwa, jego działalność wspierana jest entuzjazmem członków oraz funduszami osobistymi i sponsorów.
W repertuarze chóru dominują utwory klasyczne, folkowe, jazzowe i nowoczesne oraz religijne pieśni. W 2012 roku chór udał się do Rzymu i śpiewał podczas Mszy Świętej w Watykanie, w Bazylice św. Piotra, w języku litewskim w kaplicy Najświętszej Panny Marii, a także koncert dla włoskiej wspólnoty litewskiej na Papieskiej Collegium Litewskiej św. Kazimierza. Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.
Dyrektor artystyczny chóru - Jurga Sarpauskienė.
Chormeister - Gintaras Pauliukonis.
Prezydent chóru – Ramunė Pauliukonienė
Prezes Rady Chóralnej - Dalia Kunevičienė.