Przedsięwzięcie jest swoistym uzupełnieniem projektu, wybranego do realizacji przez mieszkańców dzielnicy Piaskowa Góra w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego w 2015 roku, a polegającego na rewitalizacji alejki spacerowej. Powstająca siłownia będzie centralnym punktem alejki, sprzyjającym organizacji happeningów, konkursów, różnych akcji integrujących społeczność lokalną, ale też promujących alternatywne źródła energii.
Gimnazjum nr 6 miało już sukcesy w projektach proekologicznych i było jednym z partnerów w promocji projektu „ożywienia” alejki, nic więc dziwnego, że nauczyciele i uczniowie wygenerowali pomysł na ekorower, który stanie się elementem małej architektury oraz będzie służył promocji zdrowia i ekologicznych postaw. Wniosek szkoły o udzielenie wsparcia na realizację projektu został doceniony, bo zajął drugie miejsce spośród 16 zgłoszonych i otrzymał dotację w wysokości 13 tys. 100 zł.
Warto podkreślić, że projekt „Siłownia – Elektrownia” spełnił surowe wymagania Toyoty, która od początku zakładała, że nagrodzi projekty ciekawe, innowacyjne, upowszechniające ekologiczne rozwiązania technologiczne oraz zdrowy styl życia. Ekorower będzie przetwarzał energię mechaniczną na elektryczną, a oprócz walorów edukacyjnych, rekreacyjnych i ekologicznych będzie miał tę dodatnią cechę, że dzięki wytworzonej siłą mięśni energii uruchomi latarnię, która rozświetli alejkę oraz możliwe będzie doładowanie urządzeń mobilnych, typu telefon komórkowy, tablet, itp.
Cały budżet projektu wynosi blisko 30 tysięcy złotych i uwzględnia współpracę wielu partnerów. Nie po raz pierwszy można przekonać się, jak dużą wartością jest siła synergii. Nowatorskie urządzenie zostało zaprojektowane i skonstruowane przez uczniów Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu pod kierunkiem Zygmunta Rakoczego. Przed szkołą czeka już, przygotowane przez firmę P. W. „ELTOB” Tomasz Rudziński oraz wolontariuszy – pracowników Toyoty Motor Manufacturing Poland, miejsce pod tymczasową lokalizację elektrowni. Tymczasową, ponieważ prace realizowane w ramach funduszu muszą być zakończone do 30 czerwca, a wspomniana alejka zostanie oddana do użytku dopiero na początku września i właśnie tam siłownia znajdzie swoje docelowe miejsce. Wszyscy zaangażowani w realizację projektu mają nadzieję na jego trwałe efekty, szczególnie te, związane z promocją ekologicznych źródeł energii oraz dbałością o jakość naturalnego środowiska i własne zdrowie.