Na inaugurację czarnoborskich dożynek organizatorzy zaplanowali Mszę Świętą Dziękczynną w intencji rolników, która została odprawiona w południe w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Następnie korowód dożynkowy, w którym wzięli udział parlamentarzyści, włodarze powiatu, ościennych gmin, przedstawiciele lokalnych środowisk, organizacji pozarządowych i sołectw udał się na stadion sportowy. Tam gospodarz gminy wraz ze starostami dożynek dokonali tradycyjnego obrzędu – misterium chleba. Nie zabrakło ośpiewania wieńców dożynkowych, a o najsmaczniejsze pierogi rywalizowano w trzech kategoriach.
Do laureatów w Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy i Najsmaczniejsze Pierogi trafiły atrakcyjne nagrody w postaci bonów upominkowych. Świętu Plonów towarzyszyła góralska nuta w wykonaniu Kapeli Janicki oraz występy lokalnych zespołów ludowych. Do wspólnej zabawy zaprosił Zespół Muzyczny EKIPA Z MIASTA, a zwieńczeniem dożynkowej zabawy był pokaz sztucznych ogni oraz zabawa taneczna z Konferansjerem PRO - Kamilem Ziębą oraz DJ ŻANYM.
Delegacje wraz z okazałymi wieńcami wystawiły sołectwa: Grzędy, Czarny Bór, Borówno, Witków, Jaczków, Gostków. Nagrodę specjalną otrzymało Sołectwo Gostków a wyróżnienie Sołectwo Witków i Jaczków. I miejsce w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy zajęło Sołectwo Grzędy, którego wieniec dożynkowy będzie reprezentował Powiat Wałbrzyski na Dożynkach Wojewódzkich w Udaninie 11 września br.
II miejsce – zajęło Sołectwo Czarny Bór.
III miejsce – zajęło Sołectwo Borówno.
Konkurs na najsmaczniejsze pierogi odbył się w trzech kategoriach:
Ekipy Amatorskie:
I miejsce – Pani Małgorzata Gierczyk
II miejsce – Pani Paulina Rudnicka
III miejsce – Pani Wanda Rzega.
Instytucje i organizacje:
I miejsce zajęło – Przedszkole „Melafirek”
II miejsce – UKN Melafir
III miejsce – Fundacja Czerwona Lilia
Kucharze profesjonaliści:
I miejsce - Gospoda Soczyste Pieczyste;
II miejsce – Chatka Vladka;
III miejsce - Restauracja Coolturalna Montownia.