Plastikowe renifery, wszechobecne gwiazdki i bombki są częścią bożonarodzeniowego przemysłu, który obejmuje już nie tylko ozdoby i prezenty, lecz także najprawdziwszą armię Mikołajów gotowych odwiedzić każde dziecko, którego rodzice za tę wizytę zapłacą.
Można ich wynająć nie tylko w święta i 6 grudnia.
- W zasadzie pracuje cały grudzień - opowiada Marek. - Niektórzy mikołajki organizują dużo wcześniej lub później, zwłaszcza gdy przypadają one, tak jak w tym roku w niedzielę.
Ceny zaczynają się od 40 zł, kończą nawet na 200 za wizytę plus dojazd. Wszystko zależy od "pakietu" i profesjonalizmu Mikołaja. W większych miastach, takich jak Wrocław czy Warszawa, funkcjonują specjalne agencje zrzeszające najlepszych, dysponujące śnieżynkami, saniami z zaprzęgiem i chórem aniołów śpiewającym kolędy.
W Wałbrzychu i okolicach, łatwiej zamówić amatorów, którzy za niewielką cenę przyjadą i będą udawać Mikołaja. Znaleźć ich można dzięki ogłoszeniom w Internecie, gazetach lub na słupach.
Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, bo pod podane numery bardzo ciężko się dodzwonić. Dobrym sposobem jest też znalezienie Mikołaja z polecenia kogoś, kto już korzystał z takiej usługi, wtedy mamy też możliwość dowiedzieć się, o co pytać ewentualnego kandydata.
- Taniej jest zaprosić nas do siebie przed wigilią, bo wtedy są niższe stawki - tłumaczy Mikołaj Rafał. - Można też umówić się z przyjaciółmi lub sąsiadkami i zorganizować wspólne spotkanie, wtedy także zapłacimy mniej. Nie warto mieć też złudzeń, że wydając 40 zł otrzymamy wizytę rodem z amerykańskich filmów.
Jak radzą w specjalnych poradnikach dla Mikołajów , warto upewnić się, że nasz dysponuje porządnym strojem, a nie np. wycinaną brodą, bo wtedy na pewno wypadnie mało realistycznie, a dzieci są bardzo spostrzegawcze. Dobrze też, żeby posiadał poczucie humoru i zdolności aktorskie.
- Wizyta w domu wygląda następująco: pojawiam się o umówionej godzinie i spotykam przed domem lub mieszkaniem z rodzicami gdzie odbieram prezenty - wyjaśnia Michał, który w zawodzie pracuję od 4 lat. - Potem wchodzę, witam się z dziećmi. Rozmawiamy, śpiewamy kolędy, wręczam im prezenty. Lubię wcześniej dowiedzieć się czegoś o dzieciach, tak by móc ich zaskoczyć - opowiada z uśmiechem.
Dlatego przed wizytą niezwykłego gościa, warto przygotować dla niego podstawowe informacje o rodzinie, czy pociechach. Dobrym pomysłem będzie też wydrukowanie dla wszystkich tekstów kolęd czy piosenek, a przede wszystkim dobre ukrycie prezentów, bo ich odnalezienie może zepsuć całą niespodziankę.